لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۴۳

مراسم خاکسپاری پنج دانشمند اتمی روسیه برگزار شد


تصاویر منتشر شده از ساخت موشک کروز بوروستنیک(عکس از آرشیو)

یک مقام بلندپایه هسته‌ای روسیه روز دوشنبه ۲۱ مرداد در مراسم خاکسپاری پنج دانشمند روس که در انفجار در جریان آزمایش یک سلاح پیشرفته کشته شدند، بر ادامه کار جهت ساخت این سلاح‌های جدید تاکید کرد.

مراسم خاکسپاری این پنج دانشمند روس در شهر ساروف برگزار شد. این انفجار روز پنجشنبه ۱۷ مرداد در شهر نیونوکسا در یک تاسیسات نیروی دریایی روسیه روی داد که از چند دهه پیش محل آزمایش موشک‌های دریایی از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما بوده است. این شهر بندری در سواحل خلیج دوینا و در نزدیکی شهر سورودوینسک قرار دارد.

شرکت دولتی «روس اتم» پیشتر اعلام کرده بود که در یک انفجار در جریان آزمایش سوخت موشک در مرکز نیونوسکا در شمال روسیه شماری کشته شدند.

وزارت دفاع روسیه هم در اولین اطلاعیه خود گفته بود در این انفجار و آتش‌سوزی ناشی از آن دو نفر کشته و شش نفر مجروح شده‌اند. این بیانیه افزود دلیل انفجار، سوخت مایع موشک بوده و «هیچ ماده شیمیایی زیانباری در محیط پخش نشده است».

گزارش‌ها حاکی است که این پنج دانشمند روس برای کنترل وضعیت پس از انفجار به منطقه رفته بودند. گفته می‌شود هفت نفر در این حادثه کشته شدند. اما رسانه‌ها می‌گویند احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

به رغم این که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود میزان تشعشعات رادیواکتیو در حد نرمال قرار دارد، اما به دنبال بالا رفتن سطح تشعشع در یک شهر در نزدیکی محل انفجار، کارشناسان آمریکایی گفته‌اند، احتمالا این انفجار در جریان آزمایش ناموفق سیستم سوخت یك موشك كروز با انرژی هسته‌ای روی داده است.

این کارشناسان آمریکایی گفته‌اند احتمالا این انفجار در جریان آزمایش در خصوص موشک کروز بوروستنیک که با سیستم سوخت اتمی کار می‌کند، روی داده است.

به گزارش رویترز، موشک بوروستنیک از جمله سلاح های استراتژیکی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سال گذشته از ساخت آنها خبر داد.

کاخ کرملین هنوز درباره این انفجار اظهار نظری نکرده است.

به دنبالاین انفجار، گزارش‌هایی در مورد هجوم مردم برای خرید قطره‌های ید در شهر سورودوینسک روسیه منتشر شد. مقامات مسئول اعلام کردند که تابش هسته‌ای در منطقه به شدت افزایش یافته است. به دلیل نشت سوخت سمی موشک، شنا و ماهیگیری در این بخش از سواحل دریای سفید که بندر کشتی‌سازی و آرخانگلسک، مرکز این ایالت در جوار آن قرار دارند، ممنوع شد.

«افتخار کشور»

آلکسی لیخاچف، رئیس «روس‌اتم» در مراسم خاکسپاری این پنج دانشمند روس در شهر ساروف از کشته شدگان به عنوان «مایه افتخار» کشور و «بخش اتمی کشور» یاد کرد.

رئیس اتم روس گفت: بهترین ادای احترام به آنها، ادامه و به اتمام رساندن کار ساخت سلاح های جدید خواهد بود.

یک مقام روس در مرکز تحقیقات ساروف، در ویدئویی که روز یکشنبه منتشر شد، گفته بود این افراد در حال کار بر روی یک راکتور کوچک اتمی بودند، اما او توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

حدود یک ماه پیش نیز در آتش‌سوزی در یک زیردریایی محرمانه روسیه ۱۴ خدمه و ملوان کشته شدند.

با استفاده از رویترز؛ خ

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG