لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۲۷

عراق؛ توافق مقتدی صدر و حیدر عبادی برای تشکیل ائتلاف


در این تصویر از ماه گذشته صدر و عبادی در دیداری که در بغداد انجام دادند

مقتدی صدر، روحانی شیعه، و حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، روز شنبه دوم تیر ماه اعلام کردند در مورد ائتلاف برای تشکیل دولت در آن کشور، به توافق رسیده‌اند.

پس از سفر آقای عبادی از بغداد به شهر نجف برای دیدار با آقای صدر، این دو، مشترکا بیانیه‌ای صادر کرده و از توافق برای ائتلاف خبر دادند.

فهرست مورد حمایت مقتدی صدر، موسوم به «سائرون»، که در عین‌حال دربرگیرنده کمونیست‌های عراق نیز هست، ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده‌است. هرچند این گروه به تنهایی قادر به تشکیل دولت نیست، اما در صدر تشکل‌ها و احزاب راه‌یافته به پارلمان عراق قرار دارد.

پس از «سائرون»، ائتلاف نیروهای «حشد الشعبی»، شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران، در جایگاه دوم، و ائتلاف حیدر عبادی، در جایگاه سوم قرار گرفتند. ائتلاف آقای عبادی ۴۲ کرسی را به‌دست آورده‌است.

در بیانیه مشترک عبادی و صدر گفته شده ائتلاف آن‌ها از «مسائل قومی و فرقه‌گرایی فراتر رفته» و برای آن‌ شکل گرفته تا «روند تشکیل یک دولت تازه تسریع شود، و بر سر اصولی که در خدمت آمال و آرزوهای ملت باشد، توافق صورت گیرد».

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که دستیابی به توافق میان این روحانی و نخست‌وزیر عراق، به جریان مورد حمایت مقتدی صدر کمک خواهد کرد، تا در نهایت به یک ائتلاف گستره برای تشکیل دولت برسد.

پیش از این آقای صدر با دومین فراکسیون پارلمان به رهبری هادی عامری، یعنی چهره‌های عمدتا برآمده از «حشد الشعبی»، برای تشکیل ائتلاف به توافق رسیده بود.

در بیانیه مشترک عبادی و صدر، مستقیما به جریان هادی عامری اشاره‌ای نشده، اما گفته شده ائتلاف تازه «هماهنگ» با توافق‌های پیشین است.

بنا بر گزارش‌ها هم هادی عامری و هم حیدر عبادی، در حال حاضر در تلاش برای رسیدن به پست نخست‌وزیری هستند. انتظار می‌رود مذاکرات و توافق بر سر این پست، هفته‌ها و شاید ماه‌ها به درازا بکشد. مقتدی صدر، شخصا در انتخابات شرکت نکرده و نماینده پارلمان، و یا عضوی از دولت، نیست.

بر پایه گزارش‌های اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه و رویترز|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG