لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۲

بی‌اطلاعی از سرنوشت خدمه کشتی پنج روز پس از آتش‌سوزی نفت‌کش سانچی


نفت‌کش سانچی ۳۰ خدمه ایرانی و دو خدمه بنگلادشی داشته که تاکنون جسد یک خدمه ایرانی آن پیدا شده است

با گذشت پنج روز از وقوع حادثه برای نفت‌کش سانچی در دریای چین شرقی، مسئولان ایرانی می‌گویند که هنوز از سرنوشت خدمه آن اطلاعی در دست نیست.

سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفت‌کش ایران روز پنج‌شنبه ۲۱ دی به خبرگزاری ایلنا گفت که «تا این لحظه هنوز اطلاعات جدیدی از سرنوشت دریانوردان در دست نیست»، اما «به زودی دو آتش‌خوار ژاپنی به تیم اطفای حریق سانچی می‌پیوندند».

نفت‌کش پانامایی سانچی که در اجاره ایران است شنبه شب با یک کشتی باری چینی تصادف کرد و دچار حریق شد. این نفت‌کش ۳۰ خدمه ایرانی و دو خدمه بنگلادشی داشته است که تاکنون جسد یک خدمه ایرانی آن پیدا شده است.

به گفته آقای کیان‌ارثی در این شرایط که هنوز حریق ادامه دارد، دو آتش‌خوار ژاپنی بر قسمت عقبی نفت‌کش تمرکز خواهند داشت و تلاش می‌کنند دمای آنجا را پایین بیاورند بلکه به خدمه نفت‌کش دسترسی بیابند.

ایلنا در همین روز گزارش دیگری به نقل از مدیرکل دفتر ایمنی، کیفیت و حفاظت کشتی‌های کشتیرانی ایران منتشر کرده که عنوان می‌کند تا شعاع ۷۰ کیلومتری نفت‌کش سانچی هیچ نشانی از دریانوردان این نفت‌کش دیده نشده به جز چند جلیقه نجات.

کاپیتان محمودپور گفت که در همان ساعات اولیه وقوع سانحه، یک فروند کشتی متعلق به کشتیرانی ایران با نام دلنواز از مسیر بازرگانی خارج شد و به سمت محل سانحه حرکت کرد تا در عملیات تجسس و نجات شرکت کند.

به گفته او، کشتی دلنواز تا شعاع بیش از ۷۰ کیلومتری محل به گشت‌زنی پرداخته اما به جز چند جلیقه نجات در این مسیر نشانی از وجود دریانوردان دیده نشده و البته احتمال هم می‌رود که این جلیقه‌ها برای خدمه کشتی‌های دیگری باشند چرا که در این مسیر کشتی‌های بسیار زیادی رفت و آمد می‌کنند.

آقای محمودپور اما نسبت به نجات خدمه نفت‌کش سانچی ابراز امیدواری کرده و گفته است که اگر دریانوردان لباس غوطه‌وری مخصوص دریانوردان بر تن داشته باشند می‌توانند حتی تا ۲۰ روز در برابر درجه دمای پایین دریا مقاومت کنند. در عین حال موتورخانه کشتی هم فضای بسیار وسیع یدر حد ۶ الی ۷ طبقه دارد که در برابر دما مقاوم است و خدمه کشتی دربرابر وقوع چنین سوانحی دوره دیده‌اند.

پیش از این مسئولان ایرانی احتمال داده بودند که خدمه نفت‌کش سانچی در موتورخانه کشتی محبوس شده باشند. این کشتی حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام به مقصد کره جنوبی بود.

روز چهارشنبه به دنبال وقوع یک انفجار در نفت‌کش، عملیات اطفای حریق آن متوقف شده بود، اما این عملیات روز پنج‌شنبه بار دیگر از سر گرفته شد.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیو فردا؛ ا.ع./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG