لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۱

«شکایت» عربستان سعودی از ایران به دلیل نقض حریم دریایی


خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز سه‌شنبه، ۱۹ تیرماه، از شکایت رسمی این کشور از جمهوری اسلامی «به دلیل نقض حریم دریایی» خود خبر داد.

ریاض شکایت خود از تهران را به سازمان ملل برده و در مورد «پیامدهای این تعرض» به ایران هشدار داده است.

آن طور که در گزارش خبرگزاری رسمی سعودی آمده است، ریاض «بابت نقض حریم دریایی توسط رژیم ایران و ورود قایق‌های ایرانی به مناطق ممنوعه‌ نفتی عربستان سعودی در آب‌های» خلیج فارس از ایران شکایت کرده است.

ریاض ادعای خود را مبتنی بر «مرزهای دریایی» توصیف می‌کند که در سال ۱۹۶۸ «تعیین شده است».

عبدالله المعلمی، نماینده سعودی در سازمان ملل، در این باره گفت: «با وجود نامه‌ اعتراضی ما به دولت ایران و دبیرکل سازمان ملل متحد، همچنان شاهد نقض حقوق دریایی کشورمان توسط قایق‌های ایرانی و ورود آنها به مناطق ممنوعه‌ نفتی... هستیم.»

او در ادامه گفت که کشورش ایران را «مسئول کامل پیامدهای این تعرض» می‌داند.

در گزارش خبرگزاری سعودی به نقل از بیانیه رسمی عربستان بدون ذکر جزئیات به دو مورد از این «تعرض‌ها» در سال ۲۰۱۶ و دو مورد در سال ۲۰۱۷ اشاره شده است.

عبور شناورهای صیادی در مرزهای آبی که به توقیف این شناورها و بازداشت سرنشینان آنها منجر شده، در چند سال اخیر به تواتر در رسانه‌های ایران و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس گزارش شده و علاوه بر عربستان سعودی مقام‌های کویتی و قطری نیز هر از چندی از توقف شناورهای ایران و بازداشت سرنشینان آنها خبر داده‌اند.

در همین زمینه مدیر روابط عمومی شیلات بوشهر در اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد که دو صیاد ساکن جزیره خارگ که سال گذشته توسط گارد ساحلی عربستان سعودی دستگیر شده بودند، روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت، آزاد شدند.

با استفاده از خبرگزاری دولتی سعودی و رادیو فردا / ف.دو / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG