لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۳

ائتلاف نظامی عربستان، ایران را تهدید به تلافی حمله موشکی حوثی‌ها کرد


ترکی الملکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن با متهم کردن تهران به حمایت از حملات موشکی حوثی‌ها به خاک پادشاهی سعودی، ایران را تهدید کرد که حمله موشکی حوثی‌ها را تلافی خواهد کرد.

ترکی الملکی روز دوشنبه ششم فروردین گفت:‌ «ما این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که به ایران و در زمان مقتضی و در جای درست، پاسخ دهیم».

عربستان سعودی می‌گوید سامانه دفاعی آن کشور هفت موشک بالستیک که شورشیان حوثی در یمن شلیک کرده بودند، را سرنگون کرده‌ است. گزارش شده که سقوط بقایای موشک‌ها روی یک منطقه مسکونی، یک کشته برجای گذاشته‌ است.

گزارش شده هدف یکی از این موشک‌ها ریاض، پایتخت عربستان، بوده‌ است. در پی سرنگونی این موشک بر فراز ریاض، یک شهروند مصری کشته شد و دو شهروند مصری دیگر زخمی شدند.

ترکی الملکی در کنار یکی از بقایای این موشک‌ها در مقابل خبرنگاران حاضر شد و گفت بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد این موشک‌ها، «ساخت ایران است».

او افزود ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن، یک انبار موشکی را در فرودگاه صنعا مورد هدف قرار داده است. ترکی الملکی گفته است شورشیان حوثی متحد ایران، از این موشک‌ها برای حمله به مواضع عربستان سعودی استفاده می‌کردند.

جمهوری اسلامی ایران هرگونه اتهام ارسال تسلیحات موشکی به حوثی‌ها در یمن را رد کرده است.

کار‌شناسان سازمان ملل متحد که مسئول نظارت بر اجرای تحریم‌های یمن هستند، دو نوبت، یک‌بار در مه و ژوئیه ۲۰۱۷ و سپس نوامبر و دسامبر همان سال برای بررسی بقایای موشک‌های زمین‌به‌زمین شلیک‌شده از سوی حوثی‌ها به اهداف‌ سعودی، به عربستان رفتند.

این کار‌شناسان به این نتیجه رسیدند که این جنگ‌افزارها منشاء ایرانی دارند و پس از آغاز تحریم‌های شورای امنیت در مارس ۲۰۱۵ به دست حوثی‌ها رسیده‌ است.

حملات موشکی حوثی‌ها به خاک عربستان، در سومین سال آغاز عملیات ائتلاف به رهبری ریاض علیه آن‌ها، انجام شده‌است.

عملیات نظامی عربستان سعودی و متحدانش در یمن، تاکنون ۱۰ هزار کشته و ۵۳ هزار زخمی در پی داشته است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رادیو فردا/ ک.ت /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG