لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۰۹

پادشاه سعودی وزیر نفت را برکنار و یکی از پسرانش را جایگزین وی کرد


خال فالح در این تصویر از ژوئن ۲۰۱۷ در جریان دیداری در روسیه؛ او در سال ۲۰۱۶ برای هدایت وزارت نفت عربستان برگزیده شده بود

پادشاه عربستان، خالد فالح، وزیر نفت آن کشور را برکنار و هدایت این وزارتخانه کلیدی را به یکی از پسرانش سپرده‌ است.

عبدالعزیز بن‌سلمان، پسر ملک سلمان، اکنون در راس یکی از مهم‌ترین نهادهای حکومتی عربستان سعودی قرار گرفته‌است. این نخستین بار است که فردی از خاندان سعودی به مقام وزارت نفت گمارده می‌شود.

برکناری خالد فالح یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که این چهره معروف سعودی ریاست خود بر شرکت «آرامکو» را نیز از دست داد. سعودی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان است و تحت مالکیت دولت مرکزی آن کشور قرار دارد.

هفته پیش در عین حال با ایجاد وزارت‌خانه جدیدی به‌نام وزارت معدن و صنعت، این بخش نیز که تا کنون تحت نظارت وزارت نفت عربستان بود، از آن گرفته شد.

خالد فالح در سال ۲۰۱۶ برای هدایت وزارت نفت عربستان برگزیده شده بود. او دانش‌آموخته دانشگاه تگزاس ای‌اند‌ام و دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد بود.

فالح در سال ۱۹۷۹ به شرکت ملی آرامکو پیوست و در سال ۱۹۹۲ نیز عضو اداره مشورتی آن شد. او سپس به ترقی در حکومت سعودی ادامه داد و در سال ۲۰۰۴ به‌عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره آرامکو برگزیده شد.

خال فالح بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ وزیر بهداشت عربستان بود و سپس به وزارت نفت رفت.

وزارت نفت عربستان، به‌دلیل جایگاه عمده ریاض در میان تولیدکنندگان نفت در جهان، و در نتیجه در میان کشورهای مصرف‌کننده، اهمیت کلیدی دارد و وزیر نفت نیز از چهره‌های بانفوذ به‌شمار می‌رود.

عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر نفت جدید، برادر ناتنی و بزرگ‌تر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است و پیشتر وزیر دولت در امور انرژی بود که مقامی پایین‌تر از هدایت وزارت‌خانه است. خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید به‌نظر نمی‌رسد که دو برادر به هم خیلی نزدیک باشند.

عبدالعزیز چهارمین پسر ملک سلمان و برادر فهد، احمد، سلطان و فیصل بن‌سلمان است.

تغییرات اخیر بامداد روز یک‌شنبه ۱۷ شهریور ماه در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر کرده، اعلام شد.

اسوشیتدپرس، اکسیوس، وال‌استریت‌جورنال/ت

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG