لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۲

 عربستان به آمریکا درباره پیامدهای انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل هشدار داد


دونالد ترامپ و ملک سلمان

ملک سلمان پادشاه عربستان به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخصوص پیامدهای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس(اورشلیم) هشدار داده است.

به گزارش روز سه شنبه ۱۴ آذرماه خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ملک سلمان در این تماس تلفنی به دونالد ترامپ گفته است، انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس باعث شعله ورشدن احساسات مسلمانان جهان خواهد شد.

طبق این گزارش، ملک سلمان گفته است: با توجه به جایگاه بیت المقدس و همچنین مسجد الاقصی، چنین گام خطرناکی باعث شعله ور شدن احساسات مسلمانان در سراسر جهان خواهد شد.

ملک سلمان اضافه کرده است: هرگونه اعلام آمریکا در خصوص وضعیت بین المقدس، پیش از دست یابی به یک توافق دائمی به مذاکرات صلح آسیب خواهد زد و تنش در منطقه را افزایش خواهد داد.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز سه‌شنبه به شماری از رهبران کشورهای عرب اطلاع داد که آمریکا تصمیم گرفته است سفارت خود را در اسرائیل از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل کند.

مقام های بلندپایه آمریکا می گویند، دونالد ترامپ احتمالا موضوع به انتقال سفارت به اورشلیم را روز چهارشنبه اعلام خواهد کرد و انتظار می رود این دستور سریع انجام شود.

رویترز می گوید، انتقال سفارت آمریکا به مثابه به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل خواهد بود و این امر تغییر عمده و بی‌سابقه ای در راهبرد آمریکا در قبال منازعه اسرائیل - فلسطینی و امور خاورمیانه است.

رویترز اضافه کرده است، علاوه بر پادشاه عربستان، دونالد ترامپ با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان، ملک عبدالله پادشاه اردن، و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر به صورت تلفنی صحبت کرده است.این در حالی است که این رهبران نگرانی خود را از انتقال سفارت آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نیز روز سه‌شنبه تهدید کرد که اگر دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت بشناسد، ممکن است ترکیه با اسرائیل قطع رابطه کند.

آقای اردوغان بیت‌المقدس را «خط قرمز» مسلمانان دانست و گفت به‌ رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل، «نقض قوانین بین‌المللی» و «ضربه‌ای بزرگ به وجدان بشریت» است.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که در نخستین روز کاری در کاخ سفید فرمان انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم را امضا خواهد کرد.اما وی شش ماه پیش دستورالعمل تاخیر در اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره، در زمینه انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را تمدید کرد.

بر اساس مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره، آمریکا باید سفارتخانه‌اش در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند اما همه روسای جمهوری دموکرات و جمهوری‌خواه و از جمله خود آقای ترامپ، پیشتر، هر شش ماه یکبار با امضای فرمانی، اجرای این مصوبه را به تأخیر انداخته‌اند.

دوشنبه موعد شش‌ماهه پیشین به پایان می‌رسید اما کاخ سفید تأیید کرد که آقای ترامپ این دستورالعمل را تمدید نکرده است. سخنگوی کاخ سفید گفت «موضع رئیس جمهوری روشن است؛ انتقال سفارت تنها مسئله زمان است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG