لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۲۱

ولیعهد عربستان: حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نیازمند موضع‌گیری قاطع است


محمد بن سلمان٬ ولیعهد عربستان سعودی

مارک اسپر٬ وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه سوم مهرماه با محمد بن سلمان٬ ولیعهد عربستان سعودی در خصوص حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو گفت وگو کرد.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) گفته است، مارک اسپر و محمد بن سلمان در این تماس، در خصوص نحوه اعزام نیروهای دفاعی آمریکا به عربستان مذاکره کرده‌اند.


تأسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، در مرکز عربستان سعودی، ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفت و حوثی‌های یمن بلافاصله مسئولیت آن را برعهده گرفته‌ و گفتند این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفت.

اما مقام‌های آمریکایی به صراحت انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته و از دست داشتن ایران در این حمله سخن گفته‌اند. ایران این اتهام را رد کرده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان به وزیر دفاع آمریکا گفته است: حمله به تاسیسات نفتی آرامکو تنشی خطرناک برای همه جهان به شمار می رود و لازم است برای حفظ صلح و امنیت بین المللی در قبال آن قاطعانه موضع‌گیری کرد.

مارک اسپر هم در این تماس تلفنی بار دیگر تاکید کرده است: ایالات متحده هرگونه اقدامی را که عربستان برای دفاع از خود لازم داشته باشد، انجام خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه تاکید کرده است، سیاستهای تهاجمی ایران که باعث بی ثباتی در منطقه شده، می بایست متوقف شود.

مارک اسپر همچنین از پیوستن عربستان به ائتلاف دریایی آمریکا در آب‌های جنوب ایران برای تامین امنیت و حفاظت از حمل و نقل دریایی و کشتی‌ها استقبال کرد.

اردیبهشت و خردادماه امسال حملاتی به شش کشتی، از جمله چهار نفتکش در آب‌های امارات و عمان انجام شد که آمریکا ایران را مسئول این حملات دانست و از آن پس خواستار تشکیل ائتلافی در آب‌های جنوب ایران برای تامین امنیت کشتی‌رانی شد.

با اسفاده از العربیه و رادیو فردا٬ خ/ت

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG