لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۵

فشار به رهبران سودان برای انتقال قدرت به غیرنظامیان


تظاهرات اعتراضی در نزدیکی یک مقر نظامی در خارطوم پایتخت سودان در روز یکشنبه.

رهبران نظامی سودان از سوی تظاهرکنندگان و کشورهای غربی تحت فشار قرار گرفته تا قدرت را به غیرنظامیان منتقل کنند. روز دوشنبه ۲۶ فروردین فعالان سیاسی هشدار دادند که دولت نظامی جدید سودان قصد دارد تحصن وسیع و ده روزه در اطراف پادگانها را متفرق کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پس از اعلام درخواستهای معترضان در طول شب گذشته هزاران نفر به اجتماع خود در اطراف پادگان و تاسیسات ارتش در شهر خارطوم ادامه دادند.

هفته گذشته نیروهای مسلح سودان با بر کنار کردن و بازداشت عمر البشیر رییس جمهور سودان قدرت را در این کشور به دست گرفت.

جامعه شاغلان (اتحادیه شاغلان حرفه ای)، نهادی که اعتراضات مردمی اخیر در سودان را رهبری کرده از هواداران خود خواست به اجتماع اعتراضی در اطراف پادگان ارتش بپیوندند.

این نهاد بدون نام بردن از مسئولان چنین اقدامی در بیانیه شب گذشته خود گفت:«قرار است تحصن در اطراف پادگان را متفرق کرده و سنگربندی‌ها را جمع کنند. از هواداران خود می خواهیم که برای حفاظت از انقلاب ما به این تجمع بپیوندند.»

شاهدان در محل گفتند چندین خودرو ارتش محل تحصن معترضان را محاصره کرده و سربازان مشغول جمع آوری سنگربندی هایی هستند که معترضان برای حفاظت از خود برپا کرده اند.

عرفان صدیق، سفیر بریتانیا در خارطوم پس از ملاقات با معاون شورای نظامی گفت تقاضای اصلی او «عدم بکارگیری خشونت و متفرق نکردن مردن با توسل به زور» بوده است.

او در پیامی در شبکه توئیتر نوشت محمد حمدان داگلو نیز از خواست اتحادیه شاغلان حرفه‌ای سودان برای انتقال قدرت به غیرنظامیان حمایت کرده است.

روز گذشته سفارت بریتانیا، آمریکا و نروژ در بیانیه مشترکی گفتند «تغییرات مشروعی» که مردم سودان خواهان آن هستند، عملی نشده است.

در بخشی از این بیانیه گفته شد«زمان گفتگوی فراگیر بین شورای نظامی انتقالی و سایر طرف‌ها برای انتقال قدرت به غیرنظامیان فرا رسیده است.»

اتحادیه شاغلان حرفه‌ای اعلام کرده که دولت انتقالی و ارتش باید عمر البشیر و فرماندهان دستگاه اطلاعاتی مخوف سودان را محاکمه کنند.

خبرگزاری فرانسه می افزاید شورای نظامی انتقالی روز یکشنبه در دیدار با رهبران احزاب سیاسی از آنها خواست که در مورد انتخاب «یک شخصیت مستقل» برای مقام نخست وزیری توافق کنند. یکی از اعضای این شورا خطاب به رهبران احزاب گفت «هدف ما تاسیس یک حکومت غیرنظامی براساس آزادی، عدالت و دمکراسی است.»

در این ملاقات هیئت ده نفره نماینده معترضان فهرستی از مطالبات خود را به شورای نظامی تسلیم کرد.

به گفته ائتلاف برای آزادی و تحول، جبهه دربرگیرنده جناح‌های سیاسی گوناگون، درکنفرانس خبری که پس از این جلسه برگزار شد، سخنگوی شورای نظامی به خواست‌های اخیر معترضان پاسخ نداد. ولی انتصاب رییس جدید دستگاه اطلاعاتی سودان را اعلام کرد. رییس قبلی این نهاد روز شنبه استعفا داد.

وزارت خارجه سودان نیز در بیانیه‌ای گفت ژنرال عبدالفتاح ال برهان، رییس شورای نظامی «به ایجاد یک دولت کاملا غیرنظامی» متعهد است و از سایر کشورها خواست از این شورا برای «عملی کردن اهداف انتقال به دمکراسی در سودان» حمایت کنند.

ژنرال برهان وعده داده افرادی که در کشتار تظاهرکنندگان دخالت داشتند مجازات خواهند شد و معترضانی که براساس مقررات وضعیت اضطراری در آخرین هفته‌های حکومت عمر البشیر بازداشت شده اند آزاد خواهند شد.

تظاهرات علیه عمر البشیر که ۳۰ سال بر سودان حکومت کرد از ماه دسامبر آغاز شد و هفته گذشته در پی گسترش اعترضات ارتش او را برکنار و بازداشت کرد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، ش.ر./خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG