لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۵۴

وزیر دفاع سودان از ریاست شورای نظامی استعفا کرد


ژنرال احمد عوض بن عوف متهم به جنایات جنگی در دارفور است

وزیر دفاع سودان یک روز پس از کودتایی که به برکناری عمر البشیر، رئیس جمهور سابق سودان، انجامید، اعلام کرد که از مقام ریاست شورای نظامی این کشور که رهبری سودان پس از کودتا را بر عهده دارد، کناره‌گیری می‌کند.

احمد عوض بن عوف روز جمعه ۲۳ فروردین در نطقی که از تلویزیون دولتی سودان پخش شد، گفت که جانشین او در این شورا ژنرال عبدل فتاح عبدالرحمان برهان خواهد بود.

بن عوف که معاون عمر البشیر و وزیر دفاع در کابینه وی بود، جزو فرماندهان عالی سودانی‌ست که واشینگتن آنها را به اتهام نقشی که در جنایات جنگی دارفور داشته‌اند، تحریم کرده است.

شورای نظامی سودان ساعاتی قبل از این استعفا اعلام کرده بود که عمر البشیر را به دادگاه بین المللی جرایم جنگی مسترد نخواهد کرد تا به اتهام نسل‌کشی محاکمه شود، بلکه محاکمه وی در سودان انجام خواهد شد.

این شورا همچنین پس از سرنگونی عمر البشیر وعده تشکیل دولت جدید غیرنظامی در سودان را داده، اما گروه‌های معترضی که در روزهای اخیر خیابان‌های خارطوم، پایتخت سودان، را از آن خود ساخته‌اند، این پیشنهاد را رد کرده‌اند.

طبق اعلام شورای نظامی سودان، دولت انتقالی در این کشور حداکثر تا مدت دو سال زمام امور را در دست خواهد داشت تا انتخابات برگزار شود، اما اگر در این مدت آرامش به کشور بازگشته باشد، این دوره انتقالی کوتاه‌تر خواهد بود.

بحث بر سر تشکیل دولت غیرنظامی را ژنرال عمر زین العابدین، رئیس کمیته شورای نظامی سودان، روز جمعه با هدف آرام ساختن معترضان خشمگینی مطرح کرده که پس از سرنگونی عمر البشیر نیز همچنان در خیابان‌ها مانده‌اند.

اما انجمن حرف و مشاغل سودان که اصلی‌ترین گروه معترض محسوب می‌شود این امر را رد کرد و تاکید داشت که شورای نظامی اساسا در چنین جایگاهی قرار ندارد.

با این حال ژنرال زین العابدین وعده داده که شورای نظامی در کار دولت غیرنظامی دخالت نخواهد کرد و تنها وزرای دفاع و کشور را تعیین می‌کند.

عمر البشیر روز پنج‌شنبه در پی ماه‌ها اعتراضات گسترده در کشور برکنار و بازداشت شد. ارتش سودان که قدرت را در دست گرفته اعلام حکومت نظامی کرده اما هزاران نفر در خارطوم با نادیده گرفتن مقررات منع آمد و شد حکومت نظامی همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.

منابع: خبرگزاری رویترز، شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴؛ س.ن

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG