لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۵۴

ویلیام بار با رای مجلس سنا دادستان کل آمریکا شد


ویلیام بار از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ در دولت جرج بوش پدر دادستان کل آمریکا بود

سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ویلیام بار را به عنوان دادستان کل جدید این کشور تایید کرد.

ویلیام بار توانست ۵۵ رای موافق را کسب کند و ۴۵ سناتور به وی رای منفی دادند. به گزارش رویترز،جمهوریخواهان در سنا به طور کامل به ویلیام بار رای مثبت دادند و اکثر دموکرات‌ها نیز با وی مخالفت کردند.

طبق این گزارش آقای بار احتمالا تا قبل از روز شنبه به عنوان دادستان کل و رئیس دادگستری ایالات متحده ادای سوگند خواهد کرد.

موقعیت دادستان کل به دلیل در جریان بودن تحقیقات رابرت مالر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

این در حالی است که ویلیام بار دی ماه با حضور در یک کمیته سنای آمریکا تاکید کرد که او مانع تحقیقات رابرت مالر نخواهد شد.

ویلیام بار گفته بود که تصور نمی‌کند رابرت مالر که سی سال است با او دوست بوده و روزگاری نیز برای وی در وزارت دادگستری کار کرده است بخواهد از روی غرض و کینه‌توزی دست به تعقیب قضایی کسی بزند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها از تحقیقات در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و این تحقیقات ررا مصداق «تعقیب کینه‌توزانه» خوانده است.

جف سشنز، دادستان کل پیشین آمریکا، در آبانماه گذشته از مقام خود کناره‌گیری کرد. آقای سشنز گفته بود با درخواست رئیس جمهوری آمریکا از سمت خود استعفا کرد.

آقای ترامپ، جف سشنز را به خاطر سلب مسئولیت از خود در قبال پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات هدف انتقادات شدید قرار داد.

دونالد ترامپ پس از برکناری جف سشنز روز ۷ نوامبر سرپرستی وزارت دادگستری را به متیو ویتیکر معاون او سپرد. این اقدام رئیس جمهوری آمریکا انتقاد قانونگذاران دموکرات را درپی داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا هر گونه تبانی میان کمپین انتخاباتی خود و روسیه را رد می‌کند.

ویلیام بار از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ در دولت جرج بوش پدر دادستان کل آمریکا بود. دونالد ترامپ می‌گوید که او مورد احترام هر دو حزب اصلی جمهوری‌خواهان و دمکرات‌هاست.

با استفاده از رویترز و گزارش رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۲)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG