لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۳۲

«اولین‌ها» در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا


رشیده طالب نخستین زن مسلمانی است که از ایالت میشیگان به مجلس نمایندگان راه یافته است.
آسوشیتدپرس

کنگره آمریکا که تاکنون نیز ترکیب متنوعی داشت، در پی انتخابات میان‌دوره‌ای روز سه‌شنبه که مرزهای نژادی و جنسیتی را درهم شکست، متنوع‌تر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در این انتخابات، برای اولین بار دو زن بومی آمریکا و دو زن مسلمان به مجلس نمایندگان راه یافتند. ایالت‌های ماساچوست و کنتیکت، اولین نماینده زن آفریقایی‌تبار خود را به این مجلس فرستادند و در ایالت‌های آریزونا و تنسی برای اولین بار سناتورهای زن انتخاب شدند.

در انتخابات میان‌دوره‌ای امسال تعداد نامزدهای زن و غیرسفیدپوست به یک رکورد تاریخی رسیدند و تعداد آنها در مجالس قانونگذاری آمریکا افزایش چشمگیری خواهد یافت.

کیمبرلی پیلر- آلن از مؤسسان يک نهاد مدنی سراسری که هدف آن جلب زنان سیاه‌پوست به مشارکت در انتخابات و انتخاب زنان آفریقایی‌تبار است می‌گوید: «پیروزی این زنان بر انتخابات آینده تأثیر مهمی خواهد داشت. تا رسیدن به تساوی در مشارکت سیاسی راه درازی در پیش داریم ولی این انتخابات گام بسیار مهمی در این مسیر است.»

او اضافه می‌کند که حتی آن دسته از زنان غیرسفیدپوستی که به پیروزی نرسیدند، منبع الهام موج جدیدی از نامزدان خواهند شد، درست مثل نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که باعث تشویق تعداد زیادی از زنان سفیدپوست برای شرکت در انتخابات شد.

شرلی چیشولم، که نیم قرن پیش در همین روزها به کنگره راه یافت، الهام بخش بسیاری از زنان آفریقایی‌تبار برای شرکت در رقابت‌های کنگره بود.
شرلی چیشولم، که نیم قرن پیش در همین روزها به کنگره راه یافت، الهام بخش بسیاری از زنان آفریقایی‌تبار برای شرکت در رقابت‌های کنگره بود.

برخی از زنان سیاهپوستی که در این انتخابات به پیروزی رسیدند از جمله لاورن آندروود، پرستار و نامزد حزب دمکرات در ایالت ایلینوی و جاهانا هیز، معلم و نامزد حزب دمکرات در ایالت کنتیکت برای اولین بار در انتخابات شرکت کرده‌اند. برخی دیگر مثل آیانا پریسلی از ایالت ماساچوست سیاستمداران کهنه‌کاری هستند.

چندین مورد از این زنان غیرسفیدپوست در حوزه‌هایی که اکثر رأی‌دهندگان آنها سفیدپوست و معمولاً محافظه‌کار هستند، انتخاب شده‌اند و این سنت متعارف زیر سؤال رفته که غیرسفیدپوستان فقط می‌توانند از سوی اقلیت‌های نژادی انتخاب شوند.

آیانا پریسلی دمکرات و عضو شورای شهر بوستون از سوی ناحیه ۹ ایالت ماساچوست برای عضویت در کنگره انتخاب شده است. او در سخنرانی خطاب به طرفداران خود گفت: «هیچیک از ما به خاطر تاریخ‌ساز شدن نامزد نشده‌ایم و هدف ما ایجاد تغییر است. ولی اهمیت تاریخی این انتخابات نيز کاملاً آشکار است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید نیم قرن پیش در همین روزها شرلی چیشولم، به عنوان اولین زن آفریقایی‌تبار از نیویورک به عضویت کنگره انتخاب شد. بسیاری از زنان آفریقایی‌تباری که در انتخابات میان‌دوره‌ای امسال راهی کنگره شده‌اند، او را الهام‌بخش خود می‌دانند.

رشیده طالب از ایالت میشیگان و الهان عمر از ایالت مینه‌سوتا اولین زنان مسلمانی هستند که وارد کنگره آمریکا می‌شوند. دبرا هالند، دمکرات و از ایالت نیومکزیکو و شاریس دیویدز نیز به عنوان اولین زنان بومی آمریکا به کنگره راه می‌یابند.

الهان عمر در دوره تبلیغات انتخاباتی
الهان عمر در دوره تبلیغات انتخاباتی

مایک اسپی نامزد دمکرات که در رأی‌گیری مجدد ماه دسامبر در ایالت می‌سی‌سی‌پی با سیندی هاید اسمیت نامزد جمهوری‌خواه رقابت خواهد کرد، در صورت کسب پیروزی اولین سناتور آفریقایی‌تبار این ایالت از دوران بازسازی تاکنون خواهد شد. و فارغ از اینکه نتیجه رقابت بین مارتا مک‌سلی، جمهوری‌خواه و کریستین سینما در ایالت آریزونا چه باشد، این ایالت نیز برای اولین بار یک سناتور زن را انتخاب خواهد کرد.

مارشا بلکبورن، جمهوری‌خواه اولین سناتور زن ایالت تنسی خواهد شد. در ایالت جورجیا استیسی آبرامز دمکرات و اولین زن آفریقایی‌تبار نامزد مقام فرمانداری این ایالت با حد نصاب کمی از آرا از رقیب جمهوری‌خواه خود شکست خورد.

اندرو گیلوم، دمکرات و آفریقایی‌تبار نیز با فاصله اندکی از رقیب جمهوری‌خواه خود برای کسب مقام فرمانداری ایالت فلوریدا شکست خورد. در انتخابات فرمانداری ایالت آیداهو نیز پائولت جردن، از زنان بومی آمریکا نتوانست به پیروزی برسد.

اما در کلرادو جرد پولیس، یک همجنسگرا، برای اولین بار به مقام فرمانداری این ایالت انتخاب شد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG