لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۰

شرکت مخابراتی «ام‌تی‌ان» از ایران و خاورمیانه خارج می‌شود


ام‌تی‌ان در سال ۲۰۰۴ توانست با پشت سرگذاشتن رقيب خود، ترک‌سل، برنده مناقصه شرکت ايرانسل، اپراتور خصوصی تلفن همراه در ايران، شود.

شرکت عظیم مخابراتی ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی که بزرگترین شرکت تلفن همراه قاره آفریقا است روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد از قصد خود برای خروج از خاورمیانه و تمرکز بر قاره آفریقا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این شرکت که در ایران نیز فعالیت دارد، گفته است برای عبور از بحران کرونا قصد دارد تا طرح و برنامه فعالیت‌های خود را ساده‌تر کرده و با خروج منابع خود از خاورمیانه، فعالیتش را به آفریقا محدود کند.

این شرکت که سال ۱۹۹۴ تأسیس شد در بخش خاورمیانه‌ای خود در ایران، سوریه، یمن، افغانستان و سودان فعالیت دارد.

راب شاتر، رئیس مدیر اجرایی ام‌تی‌ان با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که به عنوان اولین اقدام، این شرکت در مراحل پایانی گفت‌وگوها برای فروش ۷۵ درصد از سهام خود در ام‌تی‌ان سوریه است.

او اضافه کرد که خروج ام‌تی‌ان از خاورمیانه «در میان‌مدت و با نظم و قاعده انجام خواهد شد.»

ام‌تی‌ان در سال ۲۰۰۴ توانست با پشت سرگذاشتن رقيب خود، ترک‌سل، برنده مناقصه شرکت ايرانسل، اپراتور خصوصی تلفن همراه در ايران، شود و ۴۹ درصد سهام آن را در اختيار بگيرد.

بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۹۵ یک صورت مالی منتشر کرد که نشان می‌داد ایرانسل در میان شرکت‌های متعلق به این بنیاد بیشترین سوددهی را داشته است.

دو سال پس از آن، در ۲۶ بهمن ۹۷ پلیس آفریقای جنوبی اعلام کرد یوسف سالوجی، سفیر پیشین آفریقای جنوبی در تهران، را به اتهام فساد مالی در ارتباط با مجوز فعالیت شرکت ام‌ان‌تی در ایران بازداشت کرده است.

پلیس آفریقای جنوبی یوسف سالوجی را متهم کرد که در جریان همکاری برای واگذاری مناقصه به ام‌تی‌ان و ایرانسل و کنار گذاشتن ترک‌سل در مناقصه مذکور، رقمی معادل یکصد هزار دلار رشوه دریافت کرده است.

در همان سال نام این شرکت در ارتباط با شرکت هواوی چین هم در خبرها مطرح شد؛ شرکتی چینی که دولت آمریکا نسبت به ارتباطات آن با حزب کمونیست چین ابراز نگرانی می‌کند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند یکی از شرکت‌های صوری که در عمل در کنترل کامل هواوی قرار داشته است، شرکت «کانیکولا هولدینگ» است.

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود که یکی از مشتری‌های اصلی مخابراتی کانیکولا، ام‌تی‌ان سوریه است که تحت کنترل ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی قرار دارد.

در مردادماه ۹۷ خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرد که شرکت ام‌تی‌ان تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا از پروژه اپراتور فیبر نوری (ایرانیان نت) کنار می‌کشد. به گفته بلومبرگ پروژه ۷۵۰ میلیون دلاری ام‌تی‌ان در این زمینه تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا متوقف شده است.

منابع: خبرگزاری فرانسه، بلومبرگ و رادیو فردا / پ.پ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG