لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۱

جدایی‌طلبان جنوب یمن شهر عدن را به تسخیر خود درآوردند


نیروهای جدایی‌طلب جنوب یمن روز سه‌شنبه اعلام پیروزی کردند.

گزارش‌های رسیده حاکی است که جدایی‌طلبان جنوب یمن پس از دو روز درگیری، بندر عدن را به تصرف خود در آورده‌اند. تشکیلات دولت عبد ربه منصور هادی که به عنوان دولت مشروع یمن شناخته شده، به دست نیروهای جدایی‌طلب افتاده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جدایی‌طلبان جنوب یمن که از سوی امارات متحده عربی حمایت می‌شوند، با نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی درگیر شدند که تحت حمایت عربستان سعودی است. ائتلاف امارات متحده عربی و عربستان سعودی در یمن که گفته شده بود علیه دخالت‌های ایران در حمایت از حوثی‌ها تشکیل شده، در خطر شکاف جدی است.

از سه سال پیش که صنعا پایتخت یمن به دست حوثی‌ها افتاده است، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تلاش زیادی کردند تا از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت کنند. عبد ربه منصور هادی در عربستان سعودی زندگی می‌کند ولی دولت او در بندر عدن فعال است.

ساکنان عدن گفته‌اند نیروهای وفادار به «شورای انتقالی جنوب» که یکسال پیش در جنوب یمن تشکیل شد، آخرین مکان مقاومت نیروهای حامی کاخ ریاست‌جمهوری در «دَر سعاد» در شمال عدن را پس از تبادل آتش سنگین به تصرف خود در آوردند.

فعالان یمنی در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد پرچم «یمن جنوبی مستقل» بر فراز پایگاه ورودی محوطه کاخ ریاست‌جمهوری نصب شده است. یمن جنوبی در سال ۱۹۹۰با یمن شمالی متحد شد.

به گفته ساکنان عدن، نیروهای ««شورای انتقالی جنوب» پیش از این به مواضع نیروهای مدافع ریاست‌جمهوری در ناحیه تواحی، حمله کرده و آن را به تصرف خود درآورده بودند. گفته شده که این نیروها در بیرون از کاخ المعاشیق که احمد عبید بن دغر، نخست‌وزیر یمن سکونت دارد، توقف کرده‌اند.

شاهدان عینی می‌گویند صدها تن از مردم با پیروزی نیروهای «شورای انتقالی جنوب»، در عدن به رقص و پایکوبی پرداخته و در آسمان عدن ‌اقدام به آتش‌بازی کردند. مردم همچنین شعارهایی با عنوان بازسازی یمن جنوبی سر دادند. ساکنان منطقه گفته‌اند حتی مساجد در زمان اذان، خبر پیروزی را اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی صبا در یمن گفته است که طی درگیری‌های دو روز گذشته در عدن، ۱۶ نفر کشته و ۱۴۱ تن زخمی شده‌اند. یک مقام رسمی در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته که آمار کشته‌ها ۳۶ تن و آمار زخمی‌ها ۱۸۵ تن است.

درگیری‌ها از روز یکشنبه و با پایان ضرب‌الاجل نیروهای «شورای انتقالی جنوب» آغاز شد. این نیروها به عبد ربه منصور هادی مهلت داده بودند تا دولت احمد عبید بن دغر را برکنار کند. نیروهای مجلس انتقالی جنوبی مدعی بودند که دولت درگیر فساد و سوءمدیریت است. دولت بن دغر این اتهام‌ها را رد کرده است.

برخی منابع می‌گویند مذاکراتی در جریان بوده که اطمینان دهد دولت بن دغر با امنیت کامل عدن را ترک می‌کند. ولی یک منبع دولتی یمن گفته که آقای بن دغر هیچ تمایلی به خروج از عدن نداشته است.

عیدروس الزبیری، رییس «شورای انتقالی جنوب»در نخستین سخنرانی عمومی خود از زمان شروع درگیری ها، گفت که نیروهای جدایی طلب هنوز متعهد به هدف مشترک نیروی های ائتلافی در بیرون راندن حوثی ها از صنعا هستند. با این حال او اشاره ای به این که آیا تمایل دارد دولتی مجزا در عدن تشکیل دهد، نکرده است.

عیدروس الزبیری در گفت‌وگو با بخش عربی زبان تلویزیون فرانس ۲۴ گفت: «ما وظایفی در ائتلاف عربی و عملیات نظامی (علیه حوثی‌ها) داریم. ولی مردم جنوب این حق را دارند زمانی که جامعه جهانی آماده باشد، دولت خود را داشته باشند».

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از هر دو طرف خواست به تخاصم‌ها پایان دهند. این بیانیه گفته است: «ائتلاف تمامی اقدامات ضروری برای بازگرداندن ثبات و امنیت به عدن را بررسی می‌کند».

سازمان ملل می‌گوید از زمان مداخله ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن، بیش از ۸۶۷۰ تن کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی شده‌اند؛ بیش از ۶۰ درصد کشته‌شدگان، غیرنظامی هستند.

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی در مورد وقوع این درگیری‌ها از طرفین خواست که از تشدید نبردها و خونریزی بیشتر خودداری کنند. دولت آمریکا از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی حمایت می‌کند.

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «مردم یمن هم اکنون با یک بحران انسانی شدید روبرو هستند. کشمکش و خشونت‌های بیشتر در یمن فقط به مصیبت مردم خواهد افزود».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ک.ت/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG