لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۵

نشست مجلس سنای اسپانیا برای تأیید حکمرانی مستقیم بر کاتالونیا


در پی رد طرح برگزاری انتخابات دوباره در منطقه کاتالونیا به دست رهبر این منطقه، مجلس سنای اسپانیا روز جمعه، پنجم آبان‌ماه، برای تصمیم‌گیری درباره گرفتن خودمختاری از کاتالان‌ها تشکیل جلسه می‌دهد.

کارلس پوج‌دمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا، می‌گوید با رأی «۹۰ درصدی» آری به استقلال کاتالونیا که در همه‌پرسی روز یکم اکتبر به دست آمد، او اکنون موظف به اعلام استقلال است.

در مقابل دولت اسپانیا روز شنبه، ۲۹ مهر، از قصد خود برای انحلال دولت محلی جدایی‌طلب منطقه کاتالونیا خبر داده و اعلام کرد که در این منطقه انتخابات جدیدی برگزار خواهد کرد.

اما، به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پوج‌دمون روز پنج‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، رسما اعلام کرد که برخلاف خواست دولت مرکزی در منطقه کاتالونیا انتخابات تازه‌ای برگزار نخواهد شد.

آقای پوج‌دمون چنین استدلال کرد که دولت مرکزی اسپانیا ضمانت کافی به او نداده است که برگزاری انتخابات تازه از حکمرانی مستقیم بر کاتالونیا جلوگیری کند.

رویترز به نقل از رسانه‌های محلی اسپانیا می‌گوید که در صورتی که دولت مرکزی اصل ۱۵۵ را کنار بگذارد، دو رهبر جدایی‌طلبان را از زندان آزاد کند و نیروهای پلیس ملی را از کاتالونیا بیرون بکشد، کارلس پوج‌دمون برای برگزاری انتخابات آماده بود.

حال تصمیم رئیس دولت محلی مبنی بر عدم برگزاری انتخابات توپ را به زمین مجلس سنای اسپانیا انداخت تا روز جمعه در جلسه خود تصمیم بگیرد که آیا به دولت مرکزی قدرت انحلال دولت محلی کاتالونیا و در اختیار گرفتن نهادها و پلیس این منطقه را بدهد یا خیر.

ماریانو راخوی، نخست ‌وزیر اسپانیا، هشدار داده است در صورتی که رهبر کاتالونیا از خواست استقلال عقب‌نشینی نکند، اصل ۱۵۵ قانون اساسی را به اجرا خواهد گذاشت. این اصل به دولت مرکزی اسپانیا اجازه می‌دهد به‌ طور مستقیم بر منطقه کاتالونیا حکمرانی کند.

اما مجلس سنا در همین حال باید این احتمال را نیز در نظر داشته باشد که تایید حکم حکمرانی مستقیم ممکن است به مواجهه طرفداران و مخالفان جدایی کاتالونیا از اسپانیا بینجامد و دعوا را به خیابان‌ها بکشاند.

این احتمال از آنجا مطرح شده است که برخی از حامیان استقلال کاتالونیا وعده داده‌اند که در صورت ورود دولت مرکزی به این منطقه کارزار نافرمانی مدنی به راه خواهند انداخت.

اگر سنای اسپانیا روز جمعه به حکمرانی مستقیم رأی بدهد، کارلس پوج‌دمون روز شنبه که این قانون در روزنامه رسمی کشور منتشر شود از قدرت خلع می‌شود.

منطقه کاتالونیا در شمال اسپانیا، ۷.۵ میلیون جمعیت دارد و ساکنان آن به زبان کاتالونی سخن می‌گویند.

جدایی‌طلبان می‌گویند در حالی که اقتصاد این منطقه معادل با یک‌پنجم کل اقتصاد اسپانیا است، درآمدهای منطقه صرف‌ کل اسپانیا می‌شود و در صورت استقلال این منطقه ثروتمندتر خواهد شد.

مخالفان جدایی‌ اما معتقدند استقلال می‌تواند بی‌ثباتی و پیامدهای وخیم اقتصادی برای کل کشور به دنبال داشته باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG