لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۵۱

پژوهشگران اسپانیایی رد ویروس کرونا را در اسفند ۹۷ پیدا کردند


کادر درمانی اسپانیا در مادرید؛ آوریل سال جاری میلادی

پژوهشگران اسپانیایی در جریان تحقیقات برای ردیابی ویروس کرونای جدید، عامل همه‌گیری جهانی کووید-۱۹، می‌گویند رد ویروس را از فاضلاب شهری در مارس ۲۰۱۹، اسفند ۱۳۹۷، پیدا کرده‌اند.

نتیجه تحقیقات پژوهشگران دانشگاه بارسلون به داوری همتا گذاشته شده و هنوز نمی‌توان آن را قطعی دانست. در عین هنوز این احتمال مطرح است که این ویروس شاید ویروس کرونای جدید که در سال ۲۰۱۹ به‌طور عمومی شیوع پیدا کرد نباشد و یکی دیگر از انواع کروناویروس‌ها باشد. اما نتیجه این تحقیقات شبیه تحقیقات مشابهی‌ست که ایتالیایی‌ها انجام داده‌اند و رد ویروس را خیلی قبل از رصد اولیه آن پیدا کرده است.

آلبرت بوش، پژوهشگر ارشد تحقیقات گفته میزان ویروس در فاضلاب شهری اندک بوده، اما نتیجه آزمایش‌ها مثبت بوده است.

اسپانیایی‌ها پیش از این هم در تحقیقات دیگری به این نتیجه رسیده بودند که ویروس کرونای جدید دست کم یک ماه و نیم قبل از اعلام نخستین مورد در بارسلون وجود داشته است.

حال نتیجه تحقیقات روی نمونه‌هایی که بین ژانویه ۲۰۱۸ و دسامبر ۲۰۱۹ انجام شده ویروس را در ۱۲ مارس ۲۰۱۹ (۲۱ اسفند ۱۳۹۷) ردیابی کرده است.

دکتر خوان رامون ویالبی عضو یکی از جوامع اصلی بهداشت همگانی اسپانیا به خبرگزاری رویتز گفته پژوش‌ها «قطعا جالب هستند» و می‌توان از آن‌ها به ایده‌های بهتری در مورد شیوع ویروس رسید.

آلبرت بوش که مدیر جامعه ویروس‌شناسان اسپانیا است، گفته رصد زودتر ویروس حتی در ماه ژانویه، می‌توانست به واکنش به مراتب بهتری به همه‌گیری بیانجامد. اما تشخیص اشتباه بیماران، به‌دلیل آشنا نبودن پزشکان با ویروس، احتمالا به شیوع و همه‌گیری آن در بین مردم انجامیده است.

نتیجه تحقیقات روی فاضلاب شهری در اسپانیا شبیه تحقیقات مشابهی توسط پژوهشگران ایتالیایی‌ست.

در آن کشور نیز دو هفته پیش پژوهشگران برآورد کردند که حداقل دو ماه قبل از شناسایی اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹، کروناویروس جدید در فاضلاب بولونیا، میلان و تورین، در شمال کشور، محل اصلی همه‌گیری وجود داشته است.

در چین، جایی که نخستین بار شیوع «ویروس مرموز» بین مردم شهر ووهان گزارش شد، کمیسیون ملی بهداشت گفته بود بیماران در فاصله ۲۱ آذر تا هشتم دی ماه، برای معالجه مراجعه کرده‌اند.

در میانه دی ماه ۱۳۹۸ مقام‌های چینی گفتند «۵۹ نفر» در شهر ووهان در مرکز چین به این ویروس ناشناخته مبتلا شده‌اند که «همه آنها قرنطینه شده و تحت مراقبت‌های ویژه هستند».

اما در مورد چین نیز گزارش‌های مختلفی موجود است که ویروس احتمالا مدت‌ها قبل از اعلام آن توسط مقام‌های دولتی در حال انتشار بوده است.

منابع: رویترز، لوکال، رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG