لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۳

اميدواری به نتايج تحقيقات در مورد نقش داروی پادتن در کاهش شدت بيماری کوويد-۱۹


شرکت داروسازی ایلای لی‌لی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور در یک نشست خبری اعلام کرد نتایج اولیه پژوهش‌های بالینی نشان می‌دهد، تجویز داروی پادتن محصول این شرکت در مورد بیمارانی که ابتلای آنها به کووید-۱۹ خفیف است از بستری شدن آنها پيشگيری کرده است.

نتایج این پژوهش هنوز منتشر نشده و از سوی کارشناسان و دانشمندان مستقل مورد بررسی قرار نگرفته است ولی در صورت تایید نهايی این اولین دارویی خواهد بود که در درمان بخشی از مبتلایان به کوید-۱۹ موثر است.

شرکت داروسازی ایلای لی‌لی افزود این دارو نتوانسته است به هدف اصلی که کاهش میزان ویروس در بدن بیماران پس از یازده روز از زمان تجویز دارو بود دست یابد ولی در اکثر افرادی که دارو روی آنها آزمایش شده پس از تجویز سه دوز، ویروس از بین رفته است.

اين شرکت افزود نتایج آزمایش نشان می‌دهد که در برخی موارد ویروس در مدتی کمتر از یازده روز در بدن بیماران از بین رفته و با توجه به کسب این نتایج مثبت آزمایش دارو ادامه خواهد یافت.

شرکت ایلای لی‌لی خاطرنشان کرد که در مورد گام‌های بعدی این تحقیقات با نهادهای مسئول نظارت بر تولید دارو در آمريکا مذاکره خواهد کرد ولی هنوز برای ارزیابی و تصمیم‌گیری در مورد تجویز این دارو زود است.

دکتر مایرون کوهن، استاد ويروس شناسی در دانشگاه کارولینای شمالی، نتایج این تحقیقات را بسیار مثبت ارزیابی کرد. او شخصا در اين تحقیقات مشارکت نداشته ولی از اعضای هیات پژوهشی برای تسریع آزمایش داروهای کوويد-۱۹ است که از سوی دولت آمریکا تشکیل شده است.

پادتن‌ها در واقع پروتئین‌هایی هستند که بدن انسان برای مقابله با عفونت‌های ویروسی و میکروبی تولید می‌کند و نقش آنها حمله به ویروس و نابود کردن آن است. تحقیق و آزمایش در مورد خون افراد مبتلا به ویروس کرونا که حاوی پادتن است از مدتی پیش آغاز شده ولی نوع و قدرت پادتن‌های موجود در خون به وضعیت جسمی هر اهداکننده بستگی دارد و انجام این کار در مقیاس وسیع عملی نیست.

دارویی که ایلای لی‌لی و شرکت‌های دیگر داروسازی مشغول تولید آن هستند ترکیب غلیظ شده پادتن‌های مشخصی است که در تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات، ثابت شده که در مقابله با ویروس کرونا موثر هستند و آنها را می‌توان در مقیاس وسیع تولید کرد.

آزمایش این پادتن‌ها از مدتی پیش در مورد مبتلایان به کوید- ۱۹ با هدف جلوگیری از تشدید بیماری و هم‌چنین در مورد افرادی که بیش از همه در خطر هستند از جمله ساکنان خانه‌های سالمندان و کارکنان بخش‌های درمانی آغاز شده است.

نتایجی که روز چهارشنبه اعلام شد مربوط به داروهای پادتنی است که به طور مشترک توسط شرکت ایلای لی لی و شرکت کانادایی «اب سلرا» تولید شده و روی ۴۵۰ نفر که بیماری آنها خفیف بوده مورد آزمایش قرار گرفته است.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که فقط ۱.۷ درصد از این افراد در بیمارستان بستری شده‌اند. شرکت ایلای لی‌لی اعلام نکرده که آيا این نتایج با پیش‌بینی‌های علمی تحقیقات انطباق دارد و یا صرفا تصادفی بوده است.

دکتر دانیل اسکورونسکی، مسئول علمی این شرکت، گفت تمامی آمارهای این پژوهش با هدف ارائه یک گزارش کامل و بی‌طرفانه منتشر شده است.

دکتر پیتر باخ، کارشناس بهداشت عمومی در نیویورک که در این تحقیقات شرکت نداشته گفته است: با وجود این‌که این پژوهش به هدف اصلی خود نرسیده ولی آمار مربوط به کاهش تعداد بیماران که در بیمارستان بستری شده‌اند تاثیرگذاری این دارو را ثابت می‌کند.

تحقیقات در مورد این داروی پادتن همراه با داروی مشابه دیگری که توسط شرکت چینی جونشی تولید شده ادامه خواهد یافت. مراحل پیشرفته‌تر آزمایش این دارو از جمله دو تحقیقات که موسسه ملی بهداشت آمریکا آنها را سفارش داده به زودی آغاز خواهد شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG