لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۹

شمار قربانیان حمله انتحاری به کلیسای متدیست‌ در پاکستان افزایش یافت


نیروهای پلیس این کشور یکی از مهاجمان را قبل از آن که بتواند جلیقه انفجاری خود را منفجر کند از پای درآوردند

شمار قربانیان حمله انتحاری به کلیسایی در جنوب غربی پاکستان به ۹ نفر افزایش یافت. آخرین آمار از تعداد زخمی‌های این حادثه نیز دست‌کم ۵۰ نفر عنوان شده است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، دو بمب‌گذار انتحاری روز یکشنبه ۲۶ آذر به کلیسای متدیست‌ها در شهر کویته پاکستان حمله کردند که نیروهای پلیس این کشور توانستند یکی از مهاجمان را قبل از آن که فرصت بیابد جلیقه انفجاری خود را منفجر کند از پای درآورند.

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که اما مهاجم دوم فرصت یافت تا عملیات انتحاری خود را به انجام برساند و باعث مرگ شماری از نمازگذاران شود.

به گفته میرسفراز بوگتی وزیر داخلی استان بلوچستان، مهاجم دوم خود را مقابل در ورودی کلیسا منفجر کرد در حالی که حدود ۴۰۰ نفر اعم از زنان و کودکان و مردان آنجا مشغول عبادت بودند.

معظم انصاری فرمانده پلیس بلوچستان نیز عنوان کرده که همه قربانیان داخل کلیسا بودند و دلیل مرگ یا جراحت آنها فروریختن شیشه‌ها و پرتاب قطعات درِ کلیسا بوده است.

او گفت که مهاجمان لحظاتی پس از آغاز نیایش بود که به نمازگذاران هجوم بردند و به سویشان شلیک کردند، اما نگهبانان کلیسا با تبادل آتش مانع ورود آنها به صحن اصلی عبادتگاه شدند.

این فرمانده پلیس همچنین گفت، از آنجا که عبادتگاه‌های مسیحیان در روزهای منتهی به کریسمس اغلب هدف اسلام‌گرایان افراطی قرار می‌گیرد، نگهبانان این کلیسا در آمادگی کامل به سر می‌بردند.

بلوچستان برای مدت‌ها صحنه درگیری شبه‌نظامیان جدایی‌طلب با حکومت پاکستان بوده. جدایی‌طلبان مدعی سهم بیشتری از منابع معدنی غنی و گاز این استان هستند. آنها همچنین دولت پاکستان را به اعمال تبعیض متهم می‌کنند.

گروه‌های دیگری نظیر طالبان، شبه‌نظامیان اسلام‌گرای سنی مذهب و گروه‌های فرقه‌ای مرتبط با القاعده و داعش نیز تاکنون حملات متعددی را در این منطقه استراتژیک مرزی انجام داده‌اند که پاکستان را از ایران و افغانستان جدا می‌سازد.

گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش مسئولیت حمله روز یکشنبه به کلیسای متدیست‌ در شهر کویته را بر عهده گرفته است. اما این گروه مدرکی دال بر صحت ادعای خود ارائه نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG