لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۲

«افزایش» حملات ارتش سوریه به آخرین پایگاه شورشیان در اطراف دمشق


غوطه شرقی دمشق طی شش سال گذشته به‌طور عمده در کنترل شورشیان بوده‌است

بنا بر گزارش‌ها ارتش سوریه حملات هوایی خود به آخرین محل عمده حضور شورشیان مخالف بشار اسد در اطراف دمشق، را افزایش داده‌است. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان می‌گوید آتش‌باری‌های اخیر، «شدیدترین» حملات در دو ماه گذشته هستند.

ارتش سوریه، از کوه قاسیون، که در شمال دمشق قرار دارد و مشرف به پایتخت است، منطقه «جوبر» را زیر آتش توپخانه گرفته‌است. جوبر از تقسیمات اداری وابسته به دمشق است و در حاشیه شرقی آن، در دو کیلومتری دیوار قدیمی پایتخت قرار دارد.

گزارش شده‌است که این حملات بر آتش‌بس مورد حمایت روسیه در غوطه شرقی تاثیر گذاشته‌است. سوریه و روسیه در پایان تیر ماه به‌طور جداگانه از برپایی آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق خبر داده‌ بودند. غوطه شرقی یکی از مناطق چهارگانه در طرح «کاهش درگیری» در جریان مذاکرات روسیه، ترکیه و ایران است.

با وجود این دو هفته پیش نیز ناظران حقوق بشر در سوریه اعلام کرده بودند که حملات هوایی به این منطقه و شلیک خمپاره به محلات اطراف سفارت روسیه، آتش‌بس را با خطراتی روبه‌رو کرده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از شورشیان مخالف اسد و شاهدان در «جوبر» گزارش داده که طی دو ماه گذشته، این شدیدترین حملات از این دست از طرف ارتش سوریه در این مناطق است.

بنا بر گزارش‌ها دست‌کم ۱۵ غیرنظامی در جریان حملات سه روز گذشته کشته شده‌اند. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز گفته دست‌کم ۲۰ تن از نیروهای ارتش سوریه، کشته، زخمی یا به اسارت گرفته شده‌اند.

غوطه شرقی دمشق طی شش سال گذشته در کنترل شورشیان بوده‌است. جوبر در کنار منطقه عین‌ترما در غوطه شرقی قرار دارد. شورشیان در اوایل سال جاری میلادی کنترل بخش‌هایی در شمال جوبر را از دست دادند و گفته می‌شود در حال حاضر در تلاش هستند تا آخرین پایگاه باقی‌مانده در اطراف پایتخت سوریه را همچنان حفظ کنند.

رویترز به نقل از شماری از ساکنان شرق دمشق گفته عین‌ترما اکنون تقریبا خالی از سکنه است و تقریبا تمام خانواده‌ها به مناطق دیگری در غوطه شرقی گریخته‌اند.

دولت سوریه گفته به آتش‌بس مورد حمایت روسیه پایبند می‌ماند اما به حملات خود به گروه‌های اسلام‌گرا که آتش‌بس شامل آن‌ها نمی‌شود، ادامه خواهد داد. از سوی دیگر اما شورشیان این اظهارات را «دروغین» توصیف کرده و می‌گویند حملات هوایی به آن‌ها «بی‌وقفه ادامه دارد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG