لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۳
گزارش‌های رسیده از سوریه حاکی است که دولت بشار اسد واردات سوخت از ایران به سوریه را به مدت دو ماه از مالیات معاف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از خبرگزاری دولتی سانا، این تصمیم در نشست روز سه‌شنبه، ۱۳ فروردین‌ماه، کابینه سوریه گرفته شد.

بر اساس این معافیت «ویژه»، دولت مقرر کرده است که مالیات بر واردات نفت و گاز از ایران تا ۹ تیرماه حذف شود.

تولید نفت سوریه که بیشتر مصرف داخلی دارد، در دو سال اخیر و از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور شاهد افت شدیدی بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوایل سال ۲۰۱۱ و پیش از بحران داخلی سوریه، این کشور روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد که این میزان اکنون به نصف کاهش یافته است.

در کنار تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه سوریه، بسیاری از مناطق نفت‌خیز سوریه نیز تحت کنترل شورشیان این کشور قرار گرفته که همین امر موجب اختلال در تولید نفت این کشور شده است.

در ماه‌های گذشته چندین مورد انفجار نیز لوله‌های نفتی دیرالزور، حمص و بانیاس را هدف قرار داده است، انفجارهایی که دولت آن‌ها را به شورشیان منتسب کرده است.

همچنین مقام‌های سوریه افزایش قیمت سوخت و مسائل امنیتی نقل و انتقال سوخت را از دیگر مشکلات تامین سوخت مورد نیاز سوریه عنوان کرده‌اند.

سوریه برای رفع نیازهای داخلی خود به واردات گازوئیل احتیاج دارد و علیرغم تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا همچنان از اروپای شرقی و ایران این سوخت را وارد می‌کند.

ناآرامی‌های سوریه از اسفند سال ۱۳۸۹ آغاز شده است و ایران در این مدت همواره از بشار اسد حمایت کرده است.

مخالفان بشار اسد خواستار برکناری وی از قدرت هستند و این در حالی است که وی بارها تأکید کرده است که قدرت را ترک نخواهد کرد.

به‌گزارش سازمان ملل متحد، ناآرامی‌های دو ساله در سوريه، تا کنون بیش از ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

این سازمان همچنین اعلام کرده است که تا کنون يک ميليون سوری به کشورهای همجوار پناهنده شده و يک ميليون تن ديگر نيز در داخل سوريه، آواره و بی‌خانمان شده‌اند.
XS
SM
MD
LG