لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۲

نیروهای ارتش سوریه «وارد یک شهر مهم» در غوطه شرقی شدند


بمباران منطقه حرستا در غوطه شرقی توسط نیروهای دولتی.

گزارش ها حاکی است که نیروهای دولتی سوریه شامگاه چهارشنبه ۲۳ اسفندماه توانسته اند وارد یک شهر مهم تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی، در حومه دمشق، شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه «ناظران حقوق بشر سوریه» گفته است، نیروهای دولتی سوریه شهر حموریه را مورد حمله قرار دادند و قسمتی از آن را به کنترل خود در آورند.

عملیات نیروهای دولتی سوریه با حمایت نیروهای روسیه به غوطه شرقی از حدود چهار هفته پیش با هدف بیرون راندن شورشیان از این منطقه آغاز شده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید، عملیات نیروهای دولتی سوریه باعث شده است تا منطقه تحت محاصره غوطه شرقی به سه بخش مجزا تحت کنترل شورشیان وابسته به گروه های مختلف تقسیم شود. حموریه تحت کنترل گروه «فیلق الرحمن» است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است، بمباران منطقه حموریه طی روزهای اخیر تشدید شده بود.

این خبرگزاری می گوید، از زمان آغاز عملیات نیروهای دولتی برای تصرف غوطه شرقی، دست کم یک هزار و ۲۲۰ نفر در این منطقه کشته شده اند.

تخلیه مجروحان و بیماران از غوطه شرقی

در همین حال یک مقام شورشیان روز چهارشنبه اعلام کرد، شماری از بیماران و مجروحان غیر نظامی برای دومین روز پیاپی از منطقه تحت محاصره غوطه شرقی تخلیه شدند.

به گزارش رویترز، یاسر دلوان، رییس امور سیاسی گروه جیش الاسلام در غوطه شرقی گفته است، حدود ۲۵ بیمار روز چهارشنبه از منطقه تخلیه شدند.

وی اضافه کرده است، تا کنون توافق برای تخلیه مجروحان و بیماران به درستی اجرا شده است.

گروه جیش الاسلام روز دوشنبه اعلام کرد، با روسیه بر سر تخلیه بیماران و مجروحان از منطقه تحت محاصره غوطه شرقی به توافق رسیده است.

غوطه شرقی مجموعه‌ای از چند شهر در حومه دمشق و در کنترل شورشیان است که از سال ۲۰۱۳ در محاصره نیروهای حامی بشار اسد قرار دارد.

سازمان ملل متحد می گوید حدود ۴۰۰ هزار نفر در شهرها و روستاهای غوطه شرقی گرفتار شده اند. آنها سالها در محاصره نیروهای دولتی هستند و حتی قبل از شروع تهاجم اخیر با کمبود شدید مواد غذایی و دارو روبرو بودند. بسیاری از غیرنظامیان ساکن منطقه به شهر دوما گریخته اند.

با استفاده از گزارش های رویترز و خبرگزاری فرانسه؛ خ.ک/ت.ت

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG