لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۵

رئیس هیأت عالی مذاکره کنندگان سوریه استعفا کرد


ریاض حجاب، رئیس هیأت عالی مذاکره کنندگان گروه های مخالف حکومت بشار اسد،

ریاض حجاب، رئیس «هیأت عالی مذاکره کنندگان»، ائتلافی از گروه های مخالف حکومت بشار اسد، روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش رویترز، آقای حجاب طی دو سال گذشته کوشید تا گروه های نظامی و سیاسی مخالف حکومت سوریه را که مورد حمایت عربستان سعودی بودند ذیل «هیأت عالی مذاکره کنندگان» به یکدیگر نزدیک کند.

حجاب ریاض پیشتر در حکومت بشار اسد سمت نخست وزیری داشته است اما بعد از آغاز اعتراضات مردمی درسال ۲۰۱۱ از حکومت سوریه جدا شد.

«هیأت عالی مذاکره کنندگان» نیز در سال ۲۰۱۵ در جریان مذاکرات برخی از گروه های مخالف حکومت سوریه در عربستان سعودی شکل گرفت. این «هیات» در مذاکرات صلح سوریه در ژنو مشارکت داشت.

ریاض حجاب روز دوشنبه در بیانیه ای گفته که از سمت خود استعفا کرده است، ولی توضیح بیشتری در خصوص دلایل این استعفا ارائه نکرد.

به گزارش العربیه، ریاض حجاب در این بیانیه که در توییتر خود منتشر کرد، نوشته است: پس از نزدیک به دو سال از کار سخت و مداوم برای انقلاب شکوهمند سوریه، امروز خود را مجبور به استعفا از هیات عالی مذاکره کنندگان می یابم. برای این هیات آرزوی موفقیت دارم وبرای کشور عزیزم سوریه صلح و امنیت و ثبات را خواهانم.

گزارش ها حاکی است که استعفای ریاض حجاب دو روز پیش از برگزاری نشست «گسترده» گروه های مخالف حکومت سوریه در پایتخت عربستان مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی قرار است در نشست روز چهارشنبه در عربستان، راه های همکاری برای نزدیک کردن گروه های مخالف حکومت سوریه و همچنین اتحاد آنها مورد بررسی قرارگیرد.

شبکه الجزیره نیز می گوید، در نشست تازه در عربستان گروه های حاضر در «هیأت عالی مذاکره کنندگان» با گروه های دیگری که به گروه «مسکو» و گروه «قاهره» معروف هستند در خصوص همکاری با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

طبق این گزارش گروه های «مسکو» و « قاهره» با روسیه رابطه دارند و حکومت بشار اسد با آنها مدارا می کند.

الجزیره به نقل از مخالفان حکومت سوریه می گوید، حجاب ریاض در «اعتراض به دور تازه مذاکرات» گروه های مخالف حکومت بشار اسد در عربستان از سمت خود کنار رفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG