لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۶

برگزاری نشست روحانی، اردوغان و پوتین درباره سوریه در «ماه آوریل در ترکیه»


روحانی، پوتین و اردوغان در نشست درباره سوریه در شهر سوچی روسیه.

کاخ کرملین روز دوشنبه ۳۰ بهمن گفته است که نشست ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه درباره سوریه در ماه آوریل در ترکیه برگزار خواهد شد.

به گزارش رویترز، خبرگزاری ریانووستی به نقل از دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این خبر را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز در این زمینه گفته است که وزرای امور خارجه سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برای تدارک نشست سران در استانبول دو هفته دیگر در «آستانه»، پایتخت قزاقستان دیدار می کنند.

پیش از این رهبران سه کشور در آذرماه سال جاری نشستی درباره سوریه در شهر سوچی روسیه برگزار کردند.

روسیه از سال ۲۰۱۵ به نفع حکومت بشار اسد مداخله نظامی در جنگ داخلی سوریه را شروع کرده است. ایران نیز از آغاز نا آرامی در سوریه از بشار اسد حمایت مالی و نظامی کرده است. این در حالی است که ترکیه از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می کند، اما قدرت گرفتن کرد ها در سوریه باعث نگرانی آنکارا شده است.

سوریه، ایران و ترکیه از ژانویه سال ۲۰۱۷ نشست هایی در آستانه، پایتخت کشور قزاقستان، با هدف برقراری صلح در سوریه برگزار کردند که به ایجاد چهار منطقه موسوم به «منطقه کاهش تنش» در خاک سوریه انجامیده است.

جنگ در سوریه تاکنون صدها هزار کشته و میلیون ها زخمی برجای گذاشته است.

گفت وگوی تلفنی روحانی و اردوغان

گزارش رسانه های ایران و ترکیه حاکی است که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در خصوص سوریه تلفنی گفت وگو کرده اند.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به اینکه مذاکرات سران و مسئولان ایران، ترکیه و روسیه در آستانه و سوچی در «جهت تقویت آرامش، ثبات و امنیت سوریه، امید آفرین بوده»، گفته است: «این روند مثبت باید با ادامه رایزنی‌ها و مذاکرات سران سه کشور بیش از پیش گسترش یابد.»

طبق این گزارش روسای جمهوری ایران و ترکیه بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده اند.

خبرگزاری آناتولی نیز می گوید، رجب طیب اردوغان در این گفت و گوی تلفنی گزارشی از عملیات نظامی نیروهای مسلح ترکیه در عفرین را در اختیار همتای ایرانی خود قرار داده است.

ترکیه ماه گذشته میلادی عملیاتی را به نام «شاخه زیتون» علیه یگان‌های مدافع خلق در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرد، نیرویی شبه‌نظامی در سوریه که آنکارا آن را سازمانی تروریستی و بخشی از حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، می‌داند که بیش از ۳۰ سال است با آن نبرد می‌کند.

این در حالی است که آمریکا در جنگ با گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش از یگان‌های مدافع خلق پشتیبانی می‌کند که همین امر خشم آنکارا را برانگیخته است.

روابط آمریکا و ترکیه بر سر مسایل مختلف طی سال های اخیر دچار تنش شده است. اما عملیات ارتش ترکیه علیه شبه‌نظامیان کـرد سوریه، که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردارند، اختلافات را وارد مرحله تازه‌ای کرده است.

آمریکا از زمان آغاز عملیات ترکیه خواستار «خویشتن‌داری» آن کشور شده و هشدار داد که این عملیات نظامی بر بحران موجود خواهد افزود.

با استفاده از گزارش های رویترز، آناتولی و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG