لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۰

گروگان کانادایی طالبان: به همسرم تجاوز کردند و فرزندمان را کشتند


شهروند کانادایی آزادشده پس از رسیدن به فرودگان تورنتو با خبرنگاران گفت‌وگو کرده‌است

گروگان کانادایی آزادشده از دست گروه مرتبط با طالبان، در پاکستان، که پنج سال همراه همسر آمریکایی و کودکان خود در اسارت بودند، به خبرنگاران گفته‌است در زمان اسارت به همسرش تجاوز شده و دختر نوزادشان نیز کشته شده‌است.

جاشوا بویل، شهروند کانادایی در اسارت شبکه حقانی، ۲۲ مهر ماه پس از رسیدن به فرودگاه تورنتو با خبرنگاران دیدار کرده‌است.

آقای بویل گفته است طی پنج سالی که او و خانواده‌اش در اسارت شبکه حقانی بودند، دختر خردسال آن‌ها توسط اعضای این گروه کشته شده و نگهبان آن‌ها به همسرش تجاوز کرده‌است.

شهروند کانادایی در بیانیه‌ای که به خبرنگاران ارائه کرده گفته است «بـُعد احمقانه و شیطانی شبکه حقانی در ربودن یک مسافر… زیر سایه بلاهت و شرارت در صدور اجازه به کشتن دختر خردسال من قرار می‌گیرد».

بویل می‌گوید کشتن دختر خردسال آن‌ها به خاطر سرباز زدن او از پذیرفتن پیشنهاد صورت‌گرفته از طرف شبکه حقانی بوده؛ اما او جزئیاتی از این پیشنهاد ارائه نکرده‌است.

او در مورد همسرش کیتلان کولمن نیز گفته تجاوز به او نه تنها به‌عنوان یک اقدام فردی از طرف یکی از نگهبانان، بلکه با کمک رئیس نگهبان‌ها و نظارت فرماندهی شبکه صورت گرفته‌است.

مقام‌های پاکستانی هنوز واکنشی به این گفته‌ها نشان نداده‌اند و وزارت خارجه ایالات متحده نیز از اظهارنظر در مورد این بیانیه خودداری کرده‌است.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه پاکستان جزئیات بیشتری از عملیات آزادسازی این خانواده کانادایی‌آمریکایی منتشر کرد. او در عین حال گفته است «پس از دریافت اطلاعاتی از آمریکا، کماندوهای پاکستانی موفق به آزادی این گروگان‌ها شدند». وزارت خارجه پاکستان اظهار داشت این عملیات نشان می‌دهد «اگر آمریکا اطلاعاتش را ارائه کند»، اسلام‌آباد نیز علیه «دشمن مشترک» دست به اقدام می‌زند.

پاکستان با انتقادهای دولت دونالد ترامپ در مورد نحوه برخورد با طالبان، شبکه‌های وابسته به آن و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا، به‌طور مشخص در مرز خود با افغانستان روبه‌رو شده‌است.

کایتلن کلمن ۳۱ ساله و همسر او جاشوا بویل ۳۴ ساله، در سال ۲۰۱۲ هنگامی که در ولایت غزنی افغانستان مشغول کوهنوردی بودند توسط طالبان به گروگان گرفته شدند. خبر آزادی این دو نفر و فزرندان آن‌‌ها، در جریان عملیات مشترک نیروهای ویژه ارتش پاکستان و نیروهای ویژه ارتش آمریکا روز چهارشنبه منتشر شد. بیشتر بخوانید

شبکه حقانی با طالبان همکاری می‌کند و از سوی دولت آمریکا یک گروه تروریستی قلمداد می‌شود، اما گزارش‌ها از روابط نزدیک این گروه با بخش ضد اطلاعات ارتش پاکستان نیز حکایت دارند.

XS
SM
MD
LG