لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۹

یک امام جماعت اهل‌سنت در استان گلستان به ضرب گلوله کشته شد


مولوی عبدالغفور جمالزهی، امام جماعت اهل‌سنت روستای رضاآباد در استان گلستان.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که مولوی عبدالغفور جمالزهی، امام جماعت اهل‌سنت روستای رضاآباد در استان گلستان، صبح روز سه‌شنبه ششم آذر پس از خروج از منزلش به ضرب گلوله کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مجتبی مروتی رئیس پلیس آگاهی استان گلستان گفت که آقای جمالزهی ساعت شش صبح روز سه‌شنبه پس از خروج از خانه و حرکت به سمت مسجد برای نماز صبح، توسط دو‌ نفر ترور شده است.

به گفته آقای مروتی، ضاربان «با اسلحه شکاری» و «از ناحیه پا و کمر» به این روحانی اهل سنت شلیک کرده‌اند.

وی اعلام کرد که نیروی انتظامی «تحقیقات» خود را برای شناسایی و دستگیری عاملان قتل آغاز کرده است.

آقای مروتی توضیحات بیشتری درباره این ترور نداده است.

در سال‌های گذشته نیز تعدادی از روحانیون اهل سنت ترور شده‌ بودند.

از جمله مولوی عبدالشکور کُرد (ترشابی)، فرزند مولوی عبدالستار امام جمعه سابق اهل سنت خاش، روز ۱۴ تیرماه به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد.

مولوی مصطفی جنگی زهی امام جمعه مسجد خضرای اهل سنت شهر راسک در استان سيستان و بلوچستان، نیز روز ۳۰ دی‌ سال ۹۰ در مسیر چابهار-سرباز به ضرب گلوله کشته شد.

خبرگزاری ایرنا این روحانی اهل سنت را «طرفدار انقلاب اسلامی» خوانده بود و روز ۲۳ فروردین ۹۱ نیز وزارت اطلاعات اعلام کرد که «تاکنون ۱۵ نفر» از «عاملان ترور» و «هسته‌های پشتیبانی‌کننده» آنان بازداشت شده‌اند.

پیش از آن نیز ماموستا عبدالرحيم تينا امام جماعت يکی از مساجد اهل سنت در مهاباد روز هفتم مهر ۸۷ از سوی دو موتورسوار با شليک چند گلوله ترور و کشته شد.

در این پرونده در نهایت پنج نفر به دلیل ترور این امام جماعت و یک سرباز به اعدام و دو نفر دیگر به ۱۰ سال زندان محکوم شدند اما این احکام اعدام هنوز در دیوان عالی کشور تایید نشده است.

شيخ علی دهواری يکی ديگر از روحانيان اهل سنت سراوان، ماموستا برهان عالی روحانی اهل سنت و امام جماعت مسجد قبای سنندج، ماموستا محمد شيخ‌الاسلام نماينده کردستان در مجلس خبرگان رهبری، از جمله دیگر روحانیونی هستند که در یک دهه گذشته ترور شده‌اند.

علاوه بر ترور روحانیون اهل سنت، تعدادی از روحانیون این شاخه از اسلام توسط نهادهای امنیتی بازداشت و اعدام شده‌اند.

از جمله مولوی عبدالقدوس ملازهی خواهرزاده و داماد مولوی محمدعمر سربازی از روحانيان بلندپايه و درگذشته اهل سنت ايران و مدير حوزه علميه دارالفرقان روستای چاه‌جمال در ايرانشهر و مولوی محمد يوسف سهرابی در فروردين سال ۸۷ اعدام شدند.

با استفاده از خبرگزاری ایلنا،وب‌سایت سنی آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا /ا.م / ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG