لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۹

گزارش جدید: تلفات تروریسم کاهش یافته، حملات دست‌ راستی افزایش


یک گزارش جدید حاکی است که مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم در جهان در سال ۲۰۱۷ برای سومین سال پیاپی کاهش یافته‌ است. در همین حال، به‌ طور همزمان تلفات ناشی از افراط‌گرایی دست‌ راستی و خارجی‌ستیزی رو به افزایش است.

این گزارش روز چهارشنبه، ۱۴ آذرماه، توسط مؤسسه اقتصاد و صلح، که یک اندیشکده بدون وابستگی به احزاب سیاسی آمریکا است انتشار یافته‌ است.

«شاخص جهانی تروریسم ۲۰۱۸» که در این گزارش آمده نشان می‌دهد که مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم در سطح جهان در سال گذشته میلادی ۲۷ درصد کاهش یافته‌ است. وضعیت در ۹۶ کشور از ۱۶۳ کشور در این فهرست بهبود نشان می‌دهد.

نقشه‌ای که از وضعیت امسال این کشورها در صفحه مؤسسه یادشده دیده می‌شود نشانگر آن است که ایران در سال جاری میلادی شاهد ۸ سانحه تروریستی بوده که جمعاً ۳۵ کشته و ۶۳ زخمی داشته‌است. ایران در این نقشه از میان ۱۶۳ کشور رتبه ۴۴ را دارد.

بنا بر این گزارش، تلفات کلی جهانی ناشی از حملات تروریستی گروه حکومت اسلامی، داعش، کاهش چشمگیر ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد. عراق نسبت به سال قبل شاهد پنج هزار کشته کمتر و سوریه شاهد هزار کشته کمتر به‌دست داعش بوده‌ است.

با این حال، این دو کشور همچنان در میان ده کشوری هستند که بیشترین قربانیان تروریسم را دارند. هشت کشور دیگر عبارتند از افغانستان، نیجریه، سومالی، پاکستان، مصر، کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی و هند.

تعداد کشته‌های اروپا بر اثر تروریسم در سال ۲۰۱۷ کاهشی ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد، رقمی که استیو کیلِلیا، رئیس اجرایی مؤسسه اقتصاد و صلح، «رقمی کاملاً قابل توجه» توصیف می‌کند.

او توضیح می‌دهد که این پیشرفت قابل توجه در اروپا می‌تواند به دلایل مختلف باشد: «داعش با توجه به شکست‌های نظامی و همچنین توانایی‌های ضعیف خود برای حملات در اروپا، جذابیتش را برای افراط‌گرایان از دست داده‌ است و افزایش بودجه مبارزه با تروریسم همراه با روش‌های نظارتی بهتر در زمره دلایل این کاهش ارقام است.»

به نوشته گزارش این مؤسسه، زیان‌ مالی تروریسم در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود اما این گزارش خاطرنشان می‌‌کند که تأثیر اقتصادی واقعی آن «احتمالاً خیلی بالاتر از این است».

در همین حال، به گزارش سی‌ان‌ان، از سویی دیگر، همین گزارش به این نتیجه رسیده‌ است که تروریسم راست افراطی در اروپای غربی و ایالات متحده افزایش پیدا کرده و این موضوع «باعث نگرانی فزاینده‌ای» شده‌ است.

در این گزارش آمده‌ است که «طی چهار سال بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی، گروه‌ها و افراد راست افراطی ۱۲۷ حمله در کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی انجام داده و ۶۶ نفر را کشته‌اند.»

شاخص تروریسم در این گزارش ۳۱ گروه دست‌ راستی افراطی را شناسایی کرده که ۱۷ فقره از قتل‌ها به آنها مربوط است. از جمله این قتل‌ها، کشتن دو نوجوان آفریقایی-آمریکایی با چاقو در پورتلند ایالت اورگان آمریکا بود که با انگیزه نژادی انجام شد و مورد دیگر حمله ژانویه ۲۰۱۷ به مسجدی در کبک کانادا بود که شش قربانی برجای گذاشت.

با این حال، بنا بر این گزارش، بیشتر حملات توسط تک‌افراد دارای عقاید راست افراطی، ملی‌گرایان سفیدپوست یا ضد مسلمان انجام شده است.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در ماه نوامبر اعلام کرد که جنایاتی که با انگیزه نفرت دینی و نژادی صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۷ درصد افزایش داشته است.

بر پایه یک گزارش دولتی کانادا که هفته گذشته منتشر شد، کانادا نیز شاهد حدود ۵۰ درصد جهش در این‌ گونه از جنایات در سال ۲۰۱۷ بوده است.

منابع: شبکه سی‌ان‌ان و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG