لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۱

سخنگوی دولت ایران افزایش قیمت بنزین در کیش و قشم را تکذیب کرد


سخنگوی دولت ایران گزارش‌ها درباره اجرای آزمایشی طرح افزایش قیمت بنزین در دو جزیره قشم و کیش را رد کرد و گفت در این دو منطقه، تنها قرار است سهمیه بنزین به‌جای خودرو به صاحب آن اختصاص پیدا کند.

علی بهادری جهرمی روز دوشنبه، ۲۹ آذرماه، اضافه کرد که قیمت بنزین در کیش و قشم، «همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد» است و «هیچ تفاوتی» با نرخ موجود نخواهد داشت.

وی هدف از اجرای این طرح را نیز استفاده افرادی که خودرو ندارند از سهمیه سوخت با کد ملی عنوان کرد.

آقای بهادری چنین توضیح داده است: «در حال حاضر اگر کسی خودرو نداشته باشد نمی‌تواند از سهمیه بنزین هم استفاده کند.... اما کسی که مثلا چهار خودرو داشته باشد، چهار برابر سهمیه استفاده می‌کند. طبیعتا این روش ناعادلانه است و سهم کسی که توان خرید خودرو ندارد در سوخت دیده نمی‌شود.»

اظهارات وی پس از آن منتشر شد که ساعتی پیشتر در روز دوشنبه خبرگزاری ایلنا به نقل از فریدون عباسی، نماینده کازرون در مجلس نوشت که افزایش قیمت بنزین «در کیش و قشم به صورت پایلوت اجرا می‌شود».

آقای عباسی افزوده بود که چون درآمدها در این مناطق متفاوت است «شاید مطلوب باشد» که طرح افزایش قیمت بنزین به صورت آزمایشی «در این مکان‌ها اجرا شود».

وی بدون اشاره به میزان افزایش قیمت بنزین گفته بود که «ندانم‌کاری و سوءمدیریت آبان ۹۸ تکرار نخواهد شد» و مدلی که در آبان ۹۸ رخ داد «به غلط انجام شد».

اشاره وی به اعتراضات آبان ۱۳۹۸، خونبارترین رخداد سیاسی اجتماعی طی چهار دهه اخیر ایران است که در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین رخ داد و با سرکوب شدید و شلیک مستقیم به معترضان مواجه شد.

در مقابل سخنگوی دولت خبرها درباره افزایش قیمت بنزین را «خبرسازی» نامیده و تاکید کرده است که «صحت ندارد.»

وی گفت: «قرار نیست بنزین گران شود و دولت دنبال تصمیمات یک‌شبه نیست» و «حتما اگر قرار باشد تصمیمی گرفته شود که در زندگی جاری و عمومی مردم اثر بگذارد، جوانب مختلف آن سنجیده می‌شود.»

وب‌سایت تجارت‌نیوز نیز در همین زمینه نوشته بود که دولت قصد دارد در جزیره کیش و قشم طرح وان را اجرا کند. بر مبنای این طرح «سهمیه بنزین به جای خودرو به افراد هر خانواده تعلق بگیرد و افراد خودشان تصمیم بگیرند سهمیه‌شان را بفروشند یا نگه دارند».

در همین حال روز سه‌شنبه، ۳۰ آذر، سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش هم خبر منتشر شده در خصوص افزایش قیمت بنزین در جزایر کیش و قشم را تکذیب کرد.

حسین شمسیان راد درباره اظهارات فریدون عباسی مبنی بر اجرای «پایلوت» طرح افزایش قیمت بنزین در کیش و قشم گفت: «معتقدم که این نماینده مجلس از جزئیات طرح تخصیص بنزین بر اساس کدملی کاملا بی‌اطلاع هستند.»

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، فارس، ایسنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG