لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۱۰

واکنش اقلیم کردستان عراق به درخواست مقام ایرانی برای اخراج احزاب کردی


حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان در شهر کوی‌سنجق عراق

سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق خواسته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران مبنی بر تحویل اعضای حزب دموکرات کردستان به ایران یا اخراج آنها را رد کرد و گفت که درگیری بین جمهوری اسلامی و گروه‌های کرد راه حل نظامی ندارد.

براساس گزارش برخی از رسانه‌ها از جمله خبرگزاری شفق‌نیوز و کردستان ۲۴ ،سفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق، گفت که احزاب کرد ایرانی براساس توافق‌ها با احزاب اقلیم کردستان عراق و از زمان حکومت صدام حسین در این اقلیم حضور دارند.

وی همچنین گفت که برخی از اعضای احزاب کردی از سوی سازمان ملل به عنوان پناهنده پذیرفته شده اند و نباید از خاک اقلیم کردستان عراق برای حمله به کشورهای همسایه استفاده کنند.

آقای دزیی تاکید کرد که درگیری بین ایران و این احزاب راه حل نظامی ندارد و باید راه حل‌های دیگری را جست و جو کرد.

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان در شهر کوی‌سنجق عراق، محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته بود :«دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهند مقرهایی علیه ایران ایجاد شود و این‌ها مجرم هستند یا باید باقی‌مانده آنها را به ما تحویل دهند و یا از کشورشان اخراج کنند.»

سپاه پاسداران روز ۱۷ شهریور مقر حزب دمکرات کردستان در عراق را هدف حملات موشکی خود قرار داد که بنابر گزارش‌ها ۱۴ کشته و دست‌کم ۴۰ مجروح بر جای گذاشت.

عراق این اقدام را «نقض حاکمیت» خود خوانده است.

مقام‌های اقلیم کردستان عراق پیش از این نیز در دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کرده اند، به احزاب اپوزیسیون کُرد اجازه نخواهند داد که از خاک اقلیم کردستان، برای جمهوری اسلامی چالش امنیتی ایجاد کنند.

این احزاب از سوی جمهوری اسلامی به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌شوند. آن سوتر اما این احزاب هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق انسانی کردها در ایران متهم می‌کنند و می گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

منایع: شفق نیوز٬ کردستان ۲۴ و رادیو فردا؛ ا.م / پ.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG