لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۰

از سرگیری اعتراضات در عراق؛ مخالفت با «کاندیدای مورد نظر ایران»


از تجمعات اعتراضی در بغداد

در حالی که آخرین مهلت انتخاب نخست‌وزیر جدید در عراق نزدیک است، روز یک‌شنبه هزاران معترض روز یکشنبه جاده‌ها و ورودی ساختمان‌های دولتی در جنوب عراق را مسدود کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از شب گذشته، معترضان در دیوانیه و بصره، هر دو در جنوب شیعه‌نشین عراق، اعتصاب عمومی اعلام کرده‌اند.

تظاهرات ضد دولتی در بغداد ۱۲ هفته است که بغداد و مناطق شیعه‌نشین جنوب این کشور را با تشنج روبه‌رو کرده است. تظاهرکنندگان خواستار اصلاح کامل حکومتی هستند که آن را «فاسد و ناکارآمد» و «آلت دست ایران» می‌دانند. معترضان عراقی طی این هفته‌ها موفق شده‌اند نخست‌وزیر کشور را وادار به استعفا کنند.

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق،‌ مهلت تعیین نخست‌وزیر جدید به جای عادل عبدالمهدی را تاکنون دو بار به تعویق انداخته و امروز یکشنبه، آخرین مهلت تعیین شده‌ نخست‌وزیر جدید است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات می‌گویند جمهوری اسلامی ایران، از بازیگران اصلی در سیاست عراق، می‌خواهد قُصی السهیل را که به عنوان وزیر آموزش و پرورش در دولت عبدالمهدی خدمت کرده است، به سمت نخست‌وزیر بگمارد، اما معترضان به‌طور قاطع نامزدی وی را رد می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری، ده‌ها معترض جاده‌های شهرهای جنوبی به بغداد را با سوزاندن لاستیک مسدود کرده‌اند. این گزارش می‌گوید که در کربلا و نجف، دو شهر مقدس شیعه هم دانش‌آموزان اعتصاب و مدارس را تعطیل کرده‌اند و تجمعاتی «هزاران نفری» تشکیل داده‌اند.

در ناصریه، معترضان پل‌ها و چندین جاده را مسدود کرده‌اند در حالی که تمام ساختمان‌های عمومی بسته است. این معترضان همچنین خواستار سقوط برهم صالح و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس، هستند و آنها را به تعویق انداختن انتخاب نخست‌وزیر جدید متهم می‌کنند.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش می‌دهد که شمار زیادی از معترضان عراقی روز یک‌شنبه در بغداد گرد هم آمده‌اند.

از سر گرفته شدن اعتراضات در بغداد و شهرهای جنوبی عراق در حالی است که سازمان ملل اخیراً گفته بود جنبش اعتراضی عراق در هفته‌های اخیر از جمله به خاطر ترور معترضان توسط شبه‌نظامیان و ارعاب مردم تضعیف شده بود.

از زمان آغاز اعتراضات تقریباً سه ماه پیش، حدود ۴۶۰ نفر کشته شده‌اند و حدود ۲۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و آلمان / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG