لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۴

یک فلسطینی سه مأمور امنیتی اسرائیل را کشت


محل تیراندازی کارگر فلسطینی به سه مأمور امنیتی اسرائیلی

در حمله مسلحانه یک کارگر فلسطینی در شهرکی در اطراف اورشلیم، بیت‌المقدس، بامداد سه‌شنبه چهارم مهر سه نگهبان امنیتی اسرائیلی کشته و افسر امنیتی شهرک نیز شدیداً زخمی شد؛ مهاجم نیز از پای درآمد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نمر محمود احمد جمل، کارگر فلسطینی ۳۷ ساله اهل دهکده «بیت سوریک» که از مجوز کار در اسرائیل نیز برخوردار بود، ساعت هفت و پانزده دقیقه صبح در ایست‌بازرسی ورودی به شهرک «هر آدار» با سلاحی که آماده کرده بود، به سوی نگهبانان حاضر در این پست تیراندازی کرد.

مهاجم خود در آتش متقابل کشته شد اما نگهبانان هدف قرار گرفته بر اثر شدت جراحات وارده در دم کشته یا پس از دقایقی جان دادند و افسر امنیتی زخمی شده به بیمارستان انتقال یافت.

شهرک «هر آدار» در فاصله پانزده کیلومتری از اورشلیم، در بخش‌هایی خاک اسرائیل و در بخش‌هایی منطقه کرانه باختری محسوب می‌شود.

هر بامداد در جاده ورودی به شهرک «هر آدار»، ده‌ها تن از زنان و مردان فلسطینی از ساکنان دهکده‌های اطراف برای کار در این شهرک از ایست‌بازرسی عبور می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی و فلسطینی، نمر محمود احمد جمل مهاجم فلسطینی در نامه‌ای که به عنوان «وصیت» به جای گذاشته، به مشکلات زندگی شخصی خود با همسرش که به تازگی از خانه گریخته، اشاره کرده‌است.

همسر مهاجم که از سوی شوهر خود کتک می‌خورد، با رفتن به اردن، اداره زندگی چهار فرزند را به شوهر واگذار کرده بود.

نمر محمود احمد جمل در «وصیت» خود نوشته‌است همسرش نقشی در تصمیم به حمله نداشته و او یک «مادر مهربان و همسری خوب» بوده‌است.

مهاجم ساعتی پیش از کشتن نگهبانان اسرائیلی نیز با ارسال پیام برای همسرش در اردن نوشته بود، خیلی زود عکس مرا در رسانه‌ها خواهی دید.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، سلاحی که مهاجم از آن استفاده کرد، متعلق به نیروهای امنیتی اسرائیلی بوده که در سال ۲۰۰۳ به عنوان سلاح گم‌شده ثبت شده بود اما معلوم نیست یک کارگر ساده فلسطینی مهارت کاربرد اسلحه و کشتن چند نگهبان را چگونه آموخته‌است.

به گزارش جروزالم پست، نیروهای امنیتی اسرائیل دهکده «بیت سوریک» محل زندگی مهاجم کشته شده را محاصره کرده‌اند.

در این میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سه‌شنبه در نشست وزیران وابسته به حزب لیکود گفت، نیروهای امنیتی بررسی می‌کنند که آیا این رخداد، نوع تازه‌ای از حملات علیه اسرائیلی‌ها است یا خیر.

نتانیاهو گفت، دستور داده که خانه مهاجم در دهکده فلسطینی همجوار تخریب، و مجوز کار در اسرائیل نیز که در اختیار بستگان مهاجم بوده، سلب شود.

نخست وزیر اسرائیل از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی خواست این حمله را محکوم کند.

اما یک کارشناس ضد ترور به روزنامه جروزالم پست گفته‌است، با وجود این حمله، اسرائیل باید همچنان به فلسطینیان مجوز کار و ورود به خاک اسرائیل را بدهد.

رسانه‌های اسرائیل به نقل از شین بت، سازمان امنیت داخلی گزارش دادند که این سازمان نیمر محمود احمد جمل را فردی دارای مشکلات روحی و روانی و معضلات خانوادگی توصیف کرده بود، هرچند که مجوز کار برای او را در شهرک «هر آدار» نیز صادر کرد.

در این میان، برخی از تشکل‌های فلسطینی در غزه از جمله حماس و جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌هایی از حمله «هر آدار» ستایش کردند.

حمله تازه در حالی رخ داده که تدابیر امنیتی اسرائیل در عید روش هشانا و همچنین در آستانه یوم کیپور و ادامه آیین‌های مذهبی پاییزه یهودیان افزایش یافته‌است.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جیسون گرینبلات نماینده ویژه خود در مذاکرات خاورمیانه را راهی مأموریت دیگری برای گفت‌وگو با رهبران اسرائیلی و فلسطینی کرده‌است.

محمود عباس هفته گذشته در دیدار با دونالد ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت، تحقق «صلح تاریخی» در همین سال جاری میلادی را با تلاش‌های دولت آمریکا امکان‌پذیر می‌داند.

دو سال پیش در چنین هفته‌ای که با جشن روش هشانا، سال نو عبری مصادف بود، حملات فلسطینی‌ها به شهروندان و نظامیان اسرائیلی، بویژه با کاربرد چاقو با نام «انتفاضه سکاکین» آغاز شد.

«شورش چاقوها» که در آن نزدیک به ۳۵۰ تن کشته شدند و حدود سیصد نفر از کشته‌ها فلسطینی‌ها و اکثراً خود مهاجمان چاقو بدست نوجوان و جوان بودند، در ماه‌های اخیر ظاهراً فروکش کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG