لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۱۲

ایران و سوریه از محورهای مذاکرات تیلرسون با مقام های بریتانیا و فرانسه


رکس تیلرسون

وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۸ دی اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه یالات متحده برای مذاکره درباره ایران و سوریه هفته آینده به لندن و پاریس سفر خواهد کرد و سپس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، عازم سوییس خواهد شد.

به گزارش وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا، آقای تیلرسون از روز یکشنبه اول بهمن سفر خود را به بریتانیا آغاز می کند و سپس روز سه شنبه به پاریس می رود و چهارم و پنجم بهمن نیز در مجمع اقتصادی داووس حاضر می شود.

طبق این گزارش، وزیر امور خارجه آمریکا ابتدا روز یکشنبه به لندن می رود و با بوریس جانسون همتای بریتانیایی خود دیدار می کند و در خصوص مسایلی از جمله ایران، سوریه، کره شمالی و اوکراین گفت وگو خواهد کرد.

آقای تیلرسون همچنین قرار است در پاریس با مقام های ارشد فرانسه در خصوص مسایلی جهانی از جمله ایران، سوریه، کره شمالی، لبنان و اوکراین مذاکره کند.

در حالی قرار است رکس تیلرسون در اروپا با مقام های فرانسه و بریتانیا در مورد ایران و سوریه مذاکره کند که او روز گذشته حضور ایران در سوریه را یک تهدید دانست.

آقای تیلرسون گفت، یکی از اهداف حضور آمریکا در سوریه مقابله با نفوذ مخرب ایران در این کشور است.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که ایران به عنوان بخشی از راهبردش برای ایجاد یک هلال شمالی- منطقه ای که از ایران تا لبنان و دریای مدیترانه را در بر می گیرد، حضور نظامی خود را در سوریه به طور چشم گیری افزایش داده است.

آقای تیلرسون همچنین در ادامه گفت: کاهش و از بین بردن نفوذ مخرب ایران در سوریه به تشکیل یک حکومت دمکراتیک در سوریه بستگی دارد. سوریه در دوران حکومت بشار اسد برای سال ها طولانی عامل ایران بوده است. یک دولت مرکزی سوریه که تحت کنترل (بشار) اسد نباشد، مشروعیت حاکمیت بر کشور سوریه را خواهد داشت.

جنگ داخلی در سوریه طی هفت سال گذشته صد ها هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها نفر را از خانه و کاشانه اشان آواره کرده است.

با استفاده از وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا و گزارش های رادیو فردا؛ خ.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG