لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۱۱

ترامپ اعمال تعرفه بر کالاهای چینی را برای دو هفته به تعویق انداخت


دونالد ترامپ از اقدام چین در معافیت از تعرفه برای برخی کالاهای آمریکایی استقبال کرده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۰ شهریور با استقبال از اقدام چین برای معافیت برخی از کالاهای آمریکایی، گفته است، اعمال تعرفه بر کالاهای چینی برای دو هفته به تعویق خواهد افتاد.

وزارت دارایی چین در بیانیه‌ای گفت، شانزده نوع کالای آمریکایی از جمله داروهای ضد سرطان، روغن‌جات و غذاهای دریایی را از تعرفه معاف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، اقدام چین در معاف کردن برخی از کالاهای آمریکایی یک اقدام بزرگ و حرکت مثبتی پیش از آغاز مذاکرات بین دو کشور بود.

دونالد ترامپ اظهار داشت: آنها دو حرکت انجام دادند که بسیار خوب بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توییتر نوشته است: بنا به درخواست لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین و با توجه به این که جمهوری خلق چین در روز اول اکتبر هفتادمین سالگرد تاسیس خود را جشن خواهد گرفت، توافق کردیم در راستای نشان حسن نیت اعمال تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالا چینی به میزان ۲۵ تا ۳۰ درصد را از اول اکتبر به ۱۵ اکتبر موکول کنیم.

دونالد ترامپ در گفت و گو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرده است که با چین بر سر مسایل تجاری به توافقی برسد.

رویترز می‌گوید، به دنبال اظهارات دونالد ترامپ در خصوص تعویق اعمال تعرفه‌ها بر کالاهای چینی، ارزش سهام در بازار آسیا در روز پنجشنبه افزایش یافت.

این خبرگزاری می افزاید، حرکت چین در معافیت ۱۶ کالا از فهرست پنج هزار کالای آمریکایی که مشمول تعرفه هستند٬ بیشتر اقدامی نمادین است چرا که مهم‌ترین کالاهای صادراتی آمریکا به چین یعنی گوشت خوک و دانه سویا هنوز مشمول تعرفه‌های سنگین هستند.

رویترز اضافه کرده است٬ اقدام دولت چین برای اعمال تعرفه بر کالاهایی نظیر خودرو و دانه سویا که عمدتا در ایالت‌های مرکزی و جنوبی آمریکا تولید می‌شوند٬ تعمدی است چرا که چین با این اقدام پایگاه‌های حمایتی دونالد ترامپ را در این ایالت ها هدف گرفته قرار داده است.

دولت آمریکا در تابستان سال گذشته حجم قابل توجهی از کالاهای چینی را مشمول تعرفه کرد و چین نیز در اقدامی تلافی‌جویانه چند ماه پیش برای حدود ۵۰ میلیارد کالای آمریکایی تعرفه‌های ۲۵ درصدی وضع کرد.

در طول جنگ تجاری و اقدامات تلافی‌جویانه دو کشور میلیاردها دلار کالا مشمول تعرفه شده و این باعت تشدید نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصاد جهانی شده است.

وزارت دارایی چین در بیانیه روز چهارشنبه خود گفت این معافیت از روز سه‌شنبه آینده، ۲۶ شهریور آغاز و به مدت یک سال ادامه خواهد یافت. در بخش دیگری از این بیانیه گفته می‌شود که دولت چین احتمال معافیت تعداد بیشتری از کالاهای آمریکایی را بررسی و در آینده اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد کرد.

مقامات اقتصادی چین و آمریکا قرار است اواسط ماه جاری میلادی در واشینگتن دیدار کنند. در اوایل ماه آینده میلادی نیز مذاکرات در سطح بالاتری با حضور معاون نخست وزیر چین و وزرای تجارت خارجی و خزانه‌داری آمریکا ادامه خواهد یافت.

با استفاده از رویترز، توییتر و رادیو فردا؛ خ/ت

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG