لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۸

گفت وگوی تلفنی ترامپ و السیسی درباره «گسترش روابط آمریکا و مصر»


عبدالفتاح السیسی در آوریل سال جاری با سفر به واشینگتن با دونالد ترامپ دیدار کرد.

به دنبال گزارش ها در خصوص کاهش کمک های آمریکا به مصر، دفتر ریاست جمهوری مصر روز پنجشنبه دوم شهریور اعلام کرده است که دونالد ترامپ و عبدالفتاح السیسی تلفنی درباره روابط دو کشور گفت وگو کرده اند.

به گزارش رویترز، دفتر رییس جمهوری مصر در بیانیه ای اعلام کرده است: دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه با عبدالفتاح السیسی تلفنی تماس گرفت. وی در این تماس بر روابط دوستانه واشینگتن و قاهره تاکید کرد.

دفتر ریاست جمهوری مصر اضافه کرده است: رییس جمهوری آمریکا همچنین از تمایل خود برای توسعه و گسترش روابط دو کشور خبر داد و بر رفع موانعی که این روابط را تحت تاثیر قرار می دهد، تاکید کرده است.

هنوز کاخ سفید نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

روز سه شنبه منابع مطلع به رویترز گفته بودند که دولت آمریکا کمک ۹۶ میلیون ۷۰۰ هزار دلاری به مصر را متوقف کرده است و یک بسته کمک مالی به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار را نیز به تاخیر انداخته است.گفته می شود دولت آمریکا این محدودیت را به دلیل «فقدان پیشرفت مصر در امور حقوق بشر و ارزش‌های دموکراتیک» اعمال کرده است.

رویترز می گوید، مصر یک متحد مهم آمریکا در منطقه محسوب می شود و سالانه در حدودیک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک از آمریکا دریافت می کند.

با این حال، وزارت امور خارجه مصر روز چهارشنبه از توقف و تاخیر در کمک های آمریکا انتقاد کرده و گفته بود، این اقدامات می تواند پیامدهای منفی در روابط دو کشور داشته باشد.

وزارت خارجه مصر ضمن ابراز تأسف از چنین تصمیمی، آن را نشانه فقدان درک روشن از روابط راهبردی بین دو کشور دانست.

به نوشته رویترز، یکی از عمده‌ترین انتقادهای آمریکا به قانون محدود کردن فعالیت نهادها و سازمان‌های غیر دولتی در مصر است.

بر اساس مصوبه پارلمان مصر که حدود سه ماه پیش با امضای عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری آن کشور به قانون بدل شد، از گستره فعالیت این نهادها به‌شدت کاسته می‌شود و تخلف از این قانون، مجازات تا پنج سال زندان را در پی خواهد داشت.

خبر کاسته شدن از کمک‌های مالی آمریکا به مصر، یک روز پس از آن منتشر می‌شود که واشینگتن درباره تداوم کمک‌های مالی‌اش به پاکستان نیز هشدار داد.

XS
SM
MD
LG