لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۲

آمریکا محدودیت‌های شدیدتری برای سفر به کوبا وضع کرد


یک ماشین کلاسیک آمریکایی اسیر امواج آب در شهر هاوانا، پایتخت کوبا.

دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد جزئیات طرح محدودیت‌های تازه‌ برای سفر به کوبا را اعلام کرد و گفت هدف آن اعمال فشار به حکومت هاوانا به دلیل حمایت آن از نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت سفرهای آموزشی موسوم به تبادل گروهی بین افراد که از پرطرفدارترین استثناها در قانون منع سفرهای توریستی به کوباست ممنوع خواهد شد. در عین حال اعلام کرد که از این پس سفر کشتی‌های تفریحی و هواپیماهای خصوصی و متعلق به شرکت‌های اقتصادی به کوبا ممنوع می‌شود.

دولت آمریکا که از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تحریم‌های تجاری و مسافرتی کوبا را تشدید کرده است، اين ممنوعیت جدید را در ماه آوریل و به عنوان بخشی از راهبرد خود در مقابله با حکومت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین اعلام کرد.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «کوبا به اقدامات بی‌ثبات کننده در نیم‌کره غربی ادامه می‌دهد و با تشدید بی‌ثباتی، نقض حاکمیت قانون و سرکوب روندهای دمکراتیک پایگاهی برای کمونیست‌ها و مخالفان دولت آمریکا مثل رژیم‌های نیکاراگوئه و ونزوئلاست».

او افزود: «دولت فعلی آمریکا در یک اقدام راهبردی تصمیم گرفته که کاهش تحریم و محدودیت‌ها در مورد کوبا را لغو کند. این ممنوعیت‌های جدید از انتقال دلار آمریکا به ارتش و نهادهای امنیتی کوبا جلوگیری خواهد کرد».

تعدادی از وکلا و کارشناسان کوبا می‌گویند بر مبنای این مقررات جدید به احتمال زیاد سفر کشتی‌های تفریحی آمریکایی به کوبا که از سال ۲۰۱۴ و در دوره رفع تخاصم بین دو کشور در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما به راه افتاد، متوقف خواهد شد.

تعدادی از این سفرهای تفریحی شامل برنامه‌های آموزشی بودند که موسسات فرهنگی معتبری نظیر نشنال جئوگرافیک، موزه متروپلیتن و یا موزه اسمیتسونین آنها را ترتیب می‌دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به همین نکته اشاره کرده و می‌نویسد که هزاران تن از شهروندان آمریکا حتی قبل از بهبود روابط دو کشور در سال ۲۰۱۴ با استفاده از همین تورهای گردشگری و آموزشی به کوبا سفر می‌کردند.

به نظر می‌رسد که در حال حاضر این محدودیت‌های جدید بر پرواز هواپیماهای مسافربری بین دو کشور و سفر دانشجویان و دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران تاثیری نخواهد داشت.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، اولین بار در جریان سخنرانی در جمع کهنه سربازان عملیات ناکام اشغال خلیج خوک‌ها در سال ۱۹۶۱ در ماه آوریل امسال، محورهای سیاست جدید آمریکا در قبال کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه را اعلام کرد.

جزییات این اقدامات از جمله ممنوعیت‌های جدید در مورد سفر به کوبا روز سه‌شنبه اعلام شد و به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از انتشار کامل متن مقررات در بولتن خبری دولت فدرال از روز چهارشنبه به اجرا گذشته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس/ ش.ر/ ک.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG