لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۹

دونالد ترامپ: توافق تجاری با چین نزدیک است


دونالد ترامپ دوشنبه با تعدادی از فرمانداران آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه ششم اسفند، یک روز پس از آنکه اعلام کرد افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای چینی را به تاخیرخواهد انداخت، گفت توافق بین آمریکا و چین «خیلی، خیلی نزدیک است.»

آقای ترامپ در گفت وگو با تعدادی از فرمانداران آمریکا در کاخ سفید گفت به احتمال زیاد نمایندگان چین «به زودی» برای مذاکرات بیشتر به واشنگتن خواهند آمد.

او افزود:«به شما گفتم که ما در مذاکرات تجاری با چین خیلی خوب پیش رفته‌ایم و به نظر می رسد که به زودی برای ادامه مذاکرات خواهند آمد و ما یک اجلاس دیگر خواهیم داشت. اجلاسی برای امضای توافق که خیلی بهتر است.»

«امیدوارم به زودی آنرا تکمیل کنیم. ما به این هدف خیلی خیلی نزدیک می شویم.»

آقای ترامپ روز یکشنبه در توئیتر نوشت که دو کشور در مذاکرات تجاری «پیشرفت های چشمگیری» داشته اند و در نتیجه آمریکا افزایش تعرفه کالاهای چینی را که قرار بود از روز جمعه اين هفته اجرا شود به تاخیر خواهد انداخت.

او در بخشی از این پیام نوشت:«اگر دو طرف در این مذاکرات پیشرفت بیشتری داشته باشند برای توافق نهایی و امضای قرارداد با رییس جمهور چین دیدار خواهم کرد.»

گزارش های حاکی است، با وجودی‌که مقامات ارشد دو کشور طی هفته‌های اخیر چندین بار دیدار و مذاکره کرده اند آقای ترامپ از ابتدا اعلام کرده بود که قطعی شدن توافق مستلزم امضای آن توسط روسای جمهور دو کشور است.

در جنگ تجاری آمریکا و چین که از چندین ماه پیش آغاز شد دو کشور در اقداماتی تلافی جویانه بر کالاهای وارداتی از کشور مقابل میلیاردها دلار تعرفه وضع کرده اند.

روسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در اواخر نوامبر سال گذشته در مورد توقف این جنگ تجاری به توافق رسیدند. در نتیجه این توافق قرار شد قبل از افزایش تعرفه گمرکی کالاهای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد در روز اول مارس امسال دو کشور از طریق گفتگو این اختلاف را حل کنند.

رییس جمهور آمریکا در روزهای اخیر اشاره کرده بود که مهلت اول ماه مارس می‌تواند متغیر باشد و در مصاحبه‌های خود گفت:«یک تاریخ جادویی نیست و می تواند تغییر کند.»

با استفاده از رویترز و «پلتیکو»؛ ش.ر

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG