لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۲

رای گیری نهایی درباره استیضاح ترامپ چهارشنبه برگزار می‌شود


میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا

نمایندگان سنای آمریکا روز جمعه ۱۱ بهمن با تصویب قطعنامه‌ای موافقت کردند که رای‌گیری نهایی در خصوص استیضاح دونالد ترامپ٬ رئیس جمهوری این کشور٬ پنجم فوریه (چهارشنبه ) برگزار شود.

این طرح ساعاتی پس از مخالفت اکثریت سنا با احضار شاهدان در پرونده استیضاح رئیس جمهوری آمریکا تصویب شد. قطعنامه احضار شاهدان در پرونده استیضاح دونالد ترامپ با ۵۱ یک رای مخالف در برابر ۴۹ رای موافق ناکام ماند و راه برای شهادت افرادی مانند جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ در این پرونده بسته شد.

میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا گفته است، با توجه به رای مخالف به احضار شهود در محاکمه رئیس جمهوری آمریکا٬ تحقیقات انجام شده قبلی در مجلس نمایندگان در این زمینه کافی است.

میچ مک‌کانل در بیانیه‌ای گفت: اکنون اعضای مجلس سنا بین خود، و با مدیران (استیضاح) مجلس نمایندگان و وکلای رییس جمهوری مشورت و رایزنی خواهند کرد تا در خصوص گام بعدی و همچنین پایان محاکمه استیضاح در روزهای آینده تصمیم بگیرند.

لیندسی گراهام ، سناتور جمهوریخواه و حامی دونالد ترامپ، هم بر تسریع در پایان دادن به روند استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده در سنا تاکید کرده است.

این در حالی بود که سناتورهای جمهوری خواه میت رامنی از ایالت یوتا و سوزان کولین از ایالت مین به قطعنامه احضار شاهدان در پرونده استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت دادند.

این قطعنامه نیازمند این بود که چهار نماینده جمهوریخواه در قطعنامه احضار شاهدان در پرونده استیضاح به دموکرات‌ها بپیوندند.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات ها در سنا، از جمهوریخواهان به دلیل رای منفی به قطعنامه احضار شاهدان در پرونده استیضاح دونالد ترامپ انتقاد کرد.

چاک شومر به خبرنگاران گفت: آمریکا این روز را به یاد خواهد داشت، متاسفانه ، جایی که مجلس سنا به وظایف خود عمل نکرد، جایی که مجلس سنا از حقیقت رویگردان شد و با محاکمه شرم آور همراه شد.

با توجه به این که جمهوریخواهان ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی در مجلس سنا را در اختیار دارند، تبرئه دونالد ترامپ تقریبا مسلم به نظر می‌رسد. برای برکناری و عزل دونالد ترامپ از سمت ریاست جمهوری آمریکا باید دو سوم اعضای مجلس سنا به بی کفایتی او رای بدهند.

دموکرات ها امیدوار بودند که بتوانند جان بولتون را برای ادای شهادت به سنا احضار کنند.

مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ کتابی زیر چاپ دارد که بخش های از آن به بیرون درز کرده است .

جان بولتون در این کتاب که هنوز چاپ نشده ادعا کرده که دونالد ترامپ می‌خواست کمک‌های نظامی به اوکراین را متوقف کند مگر آنکه دولت آن کشور در مورد رقبای سیاسی رئیس‌جمهوری آمریکا تحقیق کند.

به گزارش نیویورک‌تایمز بولتون به نقل از ترامپ گفته رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته بود تا کمک ۳۹۱ میلیون دلاری مصوب کنگره آمریکا برای اوکراین، به همکاری کی‌یف در تحقیقات در مورد دمکرات‌ها، رقیب سیاسی‌اش جو باید و پسرش هانتر بایدن، منوط شود.

منبع: رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG