لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۵

ترامپ راهبرد خود در قبال ایران را روز جمعه اعلام می‌کند


سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه گفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه راهبرد تازه دولت ایالات متحده در قبال ایران را اعلام می‌کند.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ سفید گفته‌است در این روز ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه (به وقت واشینگتن) رئیس جمهوری راهبرد در قبال (ایران) را اعلام خواهد کرد.

پیشتر مقام‌های کاخ سفید گفته بودند که در این سخنرانی دونالد ترامپ راهبرد آمریکا را در قبال توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، برجام و همچنین در مورد «رفتارهای بد» ایران در منطقه اعلام خواهد کرد.

روز پنج‌شنبه رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که دولت آمریکا به کنگره اعلام کرده‌است که دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته ای را تأیید نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده‌است به رغم این که دونالد ترامپ پایبندی ایران را تأیید نخواهد کرد، اما خواستار بازگشت تحریم‌ها نیز نخواهد شد.

این در حالی است تصمیم احتمالی دونالد ترامپ در عدم تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای باعث نگرانی مقام‌های اروپایی شده‌است.

به گزارش رویترز، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه اظهار داشت، اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط دونالد ترامپ موجب ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا می‌شود و باعث می‌شود موضع کشورهای اروپایی و روسیه و چین به یک موضع مشترک در این باره نزدیک‌تر شوند.

زیگمار گابریل در گفت‌وگو با روزنامه «رند» گفته‌است: برای اروپا ضروری است که بر سر این مسئله موضع واحد خود را حفظ کند.

وزیر امور خارجه آلمان اضافه کرده‌است: همچنین ما می‌بایست به آمریکایی‌ها بگوییم که رفتار آنها در قبال مسئله ایران باعث خواهد که ما اروپایی‌ها رابه سمت یک موضع مشترک با روسیه و چین علیه آمریکا سوق خواهد داد.

رویترز می‌گوید، شماری از مقام‌های آمریکایی و اروپایی هشدار داده‌اند اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط دونالد ترامپ، باعث خواهد شد آمریکا در این خصوص در عرصه بین‌المللی در انزوا قرار گیرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران به عنوان یکی از «بدترین توافق‌ها» یاد کرده که «مایه شرمساری» آمریکا است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین روز گذشته گفت، آمریکا هیچ‌چیزی در قبال توافق اتمی به‌دست نیاورده‌است.

درصورتی که دولت آمریکا در گزارشی به قانون‌گذاران این کشور پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، کنگره این کشور ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا در خصوص تحریم های ایران تصمیم‌گیری کند.

XS
SM
MD
LG