لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۲

استقبال ترامپ از دستاوردهای جنگ علیه «داعش»


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا (عکس از آرشیو)

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ششم دی در یک پیام توئیتری از دستاوردها طی یازده ماه گذشته در نبرد با جنگجویان گروه حکومت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه استقبال کرد.

دونالد ترامپ در این توییت، آمار وزارت دفاع آمریکا و گزارش جیمی مک اینتایر در «واشینگتن اگزماینر» درباره جنگ علیه گروه حکومت اسلامی در بیش از سه سال گذشته را منتشر کرده است.

رییس جمهوری آمریکا در این توییت بخشی از گزارش جیمی مک اینتایر را باز نشر کرده است که نوشته بود: در۲۰ ژانویه (سال ۲۰۱۷) که دونالد ترامپ مراسم ادای سوگند را برگزار کرد، براساس یک برآورد در حدود ۳۵ هزار جنگجوی داعش در عراق و سوریه حضور داشتند و منطقه ای در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ مایل مربع (در این دو کشور) در اختیار داشتند. ارتش آمریکا اکنون برآوردمی کند در حدود یک هزار جنگجو باقی مانده اند که منطقه ای را در حدود ۱۹۰۰ مایل مربع در اختیار دارند.

دونالد ترامپ در ادامه این توییت جدولی از مقایسه دستاوردهای ۱۱ ماهه دولت خود و دستاوردهای ۲۸ ماهه دولت باراک اوباما در جنگ با گروه حکومت اسلامی را منتشر کرده است.

جیمی مک اینتایر روز چهارشنبه در گزارشی نوشته است، شکست داعش در دوران یازده ماهه دولت دونالد ترامپ سرعت بیشتری گرفت.

در این گزارش «واشینگتن اگزاماینر» آمده است: براساس آمار وزارت دفاع، در جریان نبرد علیه گروه حکومت اسلامی مناطقی که طی یازده ماه گذشته آزاد شده است، دو برابر مناطقی است که طی ۲۸ ماه دولت باراک اوباما آزاد شد.

در همین زمینه، ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به رهبری آمریکا روز چهارشنبه خبر داد که تعداد جنگجویان گروه حکومت اسلامی که در عراق و سوریه باقی مانده‌اند کمتر از هزار نفر است.

گروه حکومت اسلامی در سپتامبر ۲۰۱۴ توانست با پیشروی سریع، بخش های وسیعی از عراق و به ویژه شهر موصل را به تصرف خود در آورد و با ایجاد خلافتی خودخوانده بر میلیون ها نفر حکومت کند.

برای مقابله با گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ یک ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا تشکیل شد که علاوه بر حملات هوایی به نیروهای داعش در عراق و سوریه، به نیروهای عراقی، کرد و عرب منطقه در این نبردها کمک کرده است.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق،‌ ماه گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور مرزهای سوریه و عراق را به طور کامل تحت کنترل گرفته‌اند.

با استفاده از توییتر و گزارش های واشینگتن اگزاماینر و رادیو فردا؛ خ.ک./ت.ط

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG