لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۸

ترامپ: آزاد سازی رقه پیشرفت مهمی در کارزار جهانی علیه داعش است


دونالد ترامپ می گوید، با آزادسازی رقه مبارزه علیه داعش وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

‎دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۹ مهرماه شکست گروه حکومت اسلامی، داعش درشهر رقه در سوریه را یک «پیشرفت مهم» در کارزار بین المللی علیه این گروه خواند.

روز گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی با محوریت کردها و تحت حمایت آمریکا، از پیروزی کامل بر گروه حکومت اسلامی در رقه، پایگاه اصلی این گروه خبر دادند و اعلام کردند، دیگر در این شهر هیچ‌یک از اعضای گروه‌های افراطی حضور ندارند.

به گزارش روزیترز، دونالد ترامپ در بیانیه ای اعلام کرده است: نیروهای ما به همراه یکدیگر توانستند این شهر را به طور کامل از تصرف داعش خارج کنند.

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده است: شکست داعش در رقه به مثابه پیشرفتی مهم در مبارزه جهانی علیه داعش و همچنین ایدئولوژی شرورانه این گروه است. با آزادی پایتخت گروه داعش و بیشتر قلمرو تحت تصرف این گروه، پایان خلافت داعش نزدیک است.

دونالد ترامپ همچنین تاکید کرده است که مبارزه علیه گروه حکومت اسلامی به زودی وارد مرحله تازه ای خواهد شد و در این مرحله آمریکا ازنیروهای امنیتی محلی، کاهش خشونت در کل سوریه و همچنین بهبود شرایط برای صلح پایدار به گونه ای که تروریست ها قادر به بازگشت نباشند، حمایت خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفته است: ما به همراه متحدان و شرکای خود از ابتکار دیپلماتیکی حمایت می کنیم که به خشونت پایان دهد، امکان بازگشت امن آوارگان را فراهم می کند و بتواند به سازکاری برای انتقال قدرت سیاسی منجر شود که بیانگر اراده مردم سوریه باشد.

رویترز می گوید در این بیانیه رییس جمهوری آمریکا اشاره ای به نقش بشار اسد در آینده سیاسی سوریه نکرده است.

با این حال یک مقام کاخ سفید به رویترز گفته است، سیاست آمریکا در قبال بشار اسد تغییر نکرده است.

مقام های آمریکایی همواره تاکید کرده اند که بشار اسد نقشی در آینده سیاسی سوریه ندارد و مانعی بر سر حل و فصل جنگ داخلی در این کشور است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود: تا زمانی که بشار اسد در قدرت است، دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای این کشور جنگ‌زده ممکن نخواهد بود.

شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ رقه را به تصرف خود درآوردند تا به نخستین شهر تحت کنترل کامل این گروه افراطی تبدیل شود.

لیندا تام ، یک مقام سازمان ملل پیشتر گفته بود، نزدیک به ۳۰۰ هزار نفری که از رقه گریخته‌ و در اردوگاه‌های اطراف شهر ساکن شده‌اند، نیاز فوری به کمک دارند. به گفته وی هم‌اکنون تقریباً شهر رقه خالی از سکنه است.

در حال حاضر نیروهای داعش در مناطق استراتژیک اطراف دیرالزور و شهر مرزی بوکمال بیشترین تمرکز را دارند.

داعش همچنین مناطق کوچکی از استان حمص در مرکز سوریه و اطراف دمشق را در کنترل دارد.

برپایه برآورد ارتش آمریکا، نزدیک به نزدیک به ۶۵۰۰ نفر از نیروهای داعش در شرق سوریه و غرب عراق حضور دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG