لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۱

ابراز امیدواری ترامپ در مورد «دستیابی به توافق برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی»


ترامپ

رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید مقام‌های دولت او با مقام‌های کره شمالی برای انجام دیدارها در هفته‌های پیش‌رو، در تماس بوده‌اند. او همچنین ابراز امیدواری کرده «در مورد خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، توافقی به‌دست آید».

به گزارش کاخ سفید، دونالد ترامپ، ۲۰ فروردین ماه، در نشست هیئت دولت آمریکا، گفته است «همان‌طور که احتمالا در مورد کره شمالی باخبر شده‌اید، ما با کره شمالی در تماس بودیم، دیداری با آن‌ها اواخر ماه مه و اوایل ژوئن خواهیم داشت».

اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا یک روز پس از گزارش‌ها در مورد تماس‌های محرمانه میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ مطرح شده‌است. روز ۱۹ فروردین مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها گفته بودند «مقام‌های وزارت خارجه آمریکا از طریق هیئت کره شمالی در سازمان ملل با پیونگ‌یانگ گفت‌وگو کرده‌اند. مقام‌های امنیتی نیز از طریق دیگری تماس‌هایی با یکدیگر داشته‌اند».

به گفته مقام‌های آمریکایی پیونگ‌یانگ «آماده مذاکره بر سر خلع سلاح هسته‌ای» در شبه‌جزیره کره‌ است.

از آن‌جایی محوریت در مذاکرات در شبه‌جزیره کره، مسئله خلع سلاح اتمی‌ست، اعلام آمادگی احتمالی کره شمالی در مورد مذاکره بر سر آن، می‌تواند نشانه‌ای از جدیت آن کشور در دیدارهای پیش‌رو با مقام‌های آمریکایی برآورد شود.

دونالد ترامپ نیز روز دوشنبه ابراز امیدواری کرده‌است که در این مورد توافق به‌دست آید: «من فکر می‌کنم طرف‌ها احترام فراوانی به یک‌دیگر بگذارند و ما می‌توانیم بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی به توافق برسیم. آن‌ها چنین گفتند و ما هم چنان گفتیم… امیدوارم، این روابط به روابطی کاملا متفاوت در مقایسه با سال‌های گذشته، تبدیل شود».

تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، چندی پس از روی کار آمدن کیم جونگ‌اون، رو به فزونی گذاشت. این تنش‌ها با آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی پی‌در‌پی پیونگ‌یانگ، شدت بیشتری گرفت و کیم جونگ‌اون، دونالد ترامپ، یکدیگر را به حمله اتمی و «نابودی» تهدید کردند. اما در آغاز سال میلادی ۲۰۱۸ رهبر کره شمالی، در پیام سال نوی خود، پیشنهاد انجام مذاکراتی را داد، و در نهایت موضوع دعوت کیم جونگ‌اون از ترامپ مطرح شد. رهبر کره شمالی به‌تازگی و برای نخستین بار از زمانی که روی کار آمده، سفری نیز به چین انجام داد و با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، دیدار کرد.

در هفته‌های پیش‌رو رئیس‌جمهوری کره جنوبی با رهبر کره شمالی دیدار خواهد کرد و پس از آن است که مقام‌های آمریکایی، و احتمالا ترامپ و کیم، دیدارهای خود را برگزار خواهند کرد.

برپایه گزارش کاخ سفید|ت.ت|خ.ک|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG