لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۰۱

ترامپ بسته دو تریلیون دلاری برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا را امضا کرد


دونالد ترامپ می‌گوید، هم اکنون با یک «دشمن نامریی» در جنگ هستیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه هشتم فروردین در مراسمی در کاخ سفید بسته ۲.۲ تریلیون دلاری محرک‌های اقتصادی برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا را امضا کرد.

دونالد ترامپ گفت که دولت او تلاش خواهد تا مطمئن شود تمامی شهروندان از کمک‌های پزشکی و اقتصادی در جریان مقابله با این بیماری همه‌گیری جهانی برخوردار خواهند بود.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: هم اکنون با یک «دشمن نامریی» در جنگ هستیم.

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری از امضای چند فرمان اجرایی دیگر برای مقابله با پیامدهای ویروس کرونا خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که این بسته مشوق اقتصادی بزرگترین بسته حمایتی در تاریخ آمریکا است.

این بسته حمایتی روز جمعه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و ساعاتی پس از آن، دونالد ترامپ این مصوبه مشوق‌های مالی را امضا کرد. این بسته حمایتی روز گذشته در مجلس سنا با اتفاق آرا تصویب شده بود.

هدف این بسته ۲.۲ تریلیون دلاری کمک به خانواده‌ها، موسسات، شرکت ها و نهادهای اقتصادی آمریکا است که به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا دچار زیان شده‌اند.

اقدامات سختگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در آمریکا باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و موسسات اقتصادی بزرگ و کوچک، بخش خدمات و سرویس در این کشور شده است.

براساس این بسته حمایتی بسیاری از شهروندان آمریکایی کمک دریافت خواهند کرد. افرادی که در آمدی معادل ۷۵ هزار دلار در سال یا کمتر از آن دارند ۱۲۰۰ دلار دریافت می‌کنند. همچنین زوج‌های متاهل با در آمدی کمتر از ۱۵۰ هزار دلار ۲۴۰۰ دلار و والدین برای هر فرزند تحت تکفل خود نیز ۵۰۰ دلار دریافت خواهند کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس مجلس نمایندگان آمریکا پس از تصویب این طرح گفت: ملت ما به علت ویروس کرونا که بدترین بیماری همه گیری در تاریخ یکصد سال اخیر است ، با وضعیت اضطراری اقتصادی و بهداشتی رو به رو است .

تاکنون ابتلای سه عضو کنگره آمریکا به ویروس کرونا قطعی شده است.

تولید دستگاه‌های کمک تنفسی جنرال موتورز

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه کنفرانس خبری با اشاره به فعال کردن قانون «تولید در وضعیت جنگی» تاکید کرد که بر این اساس به شرکت «جنرال موتورز»، غول خودروسازی ِ آمریکا، دستور داده هر چه سریع‌تر دستگاه‌های کمک تنفسی مورد نیاز بیمارستان ها را تولید کند.

دونالد ترامپ اضافه کرد که آمریکا قادر است در زمان کوتاهی ده‌ها هزار دستگاه کمک تنفسی تولید کند که بیش از نیاز آمریکا در این جریان مقابله با این بیماری همه گیر خواهد بود.

قانون «تولید در وضعیت جنگی»، متعلق به دوره آغازین جنگ کره در سال ۱۹۵۰ است که به رئیس جمهوری اجازه می‌دهد به دلیل وضعیت اضطراری در کشور به شرکت‌های خصوصی امریکایی دستور دهد که محصولات مورد نیاز کشور را تولید کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دستگاه‌های کمک تنفسی مازاد در اختیار کشورهای دوستی مانند ایتالیا و بریتانیا قرار خواهد چرا که آنها به شدت نیازمند به این دستگاه‌های هستند.

دونالد ترامپ در ادامه گفت در تماس تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، وی درخواست دریافت دستگاه‌های کمک تنفسی داشته است.

پیش از فرماندار نیویورک نسبت به کمبود دستگاه‌های کمک تنفسی در بیمارستان های این ایالت ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال، رسانه های آمریکا می‌گویند، کاخ سفید از هیچ عضو دموکرات در کنگره برای مراسم امضای این بسته مشوق اقتصادی دعوت نکرده است.

این در حالی است که تا عصر روز جمعه شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در آمریکا به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان ابتلا به این ویروس به بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده است.

پیامدهای تعطیلی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در آمریکا باعث شده است که تعداد متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا طی هفته گذشته با به جا گذاشتن رکورد جدیدی به ۳.۳ میلیون نفر رسید.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG