لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۸

کرملین از توافق پوتین و ترامپ بر سر بیانیه‌ای مشترک در مورد سوریه خبر داد


دیدار کوتاه پوتین و ترامپ در حاشیه نشست دو روزه سران «سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا‌-‌ پاسفیک»، موسوم به اَپِک در ویتنام

رسانه‌های دولتی و رسمی روسیه روز شنبه ۲۰ آبان‌ماه، به نقل از سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه، کرملین، از توافق دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین بر سر بیانیه‌ای مشترک در مورد سوریه، و «تأکید» بر اهمیت وجود مناطق کاهش تنش در این بیانیه خبر دادند.

ویتنام از روز جمعه، ۱۹ آبان، میزبان نشست دو روزه سران «سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا‌-‌ پاسفیک»، موسوم به اَپِک است و سران هر دو کشور آمریکا و روسیه در این نشست حضور دارند.

کاخ کرملین روز شنبه ۲۰ آبان اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، بر سر بیانیه مشترک درباره سوریه به توافق رسیده‌اند.

به گزارش رویترز، دمتیری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفته است: این بیانیه مشترک برای دیدار دو رییس جمهوردر حاشیه نشست در دانانگ ویتنام آماده شده است.

هنوز مقام‌های کاخ سفید به طور رسمی در خصوص اظهارات سخنگوی کاخ کرملین اظهار نظر نکرده و تنها رسانه‌های روسیه بخش اعظم بیانیه مشترک دو رئیس جمهور را منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری روسی اینترفکس در گزارش روز شنبه خود از «تأکید دوباره» دو مقام عالی‌رتبه بر اهمیت مناطق کاهش تنش در سوریه «به عنوان پیش‌شرط اصلی» یک راه حل سیاسی برای معضل سوریه خبر داد.

مذاکره درباره سوریه تحت لوای سازمان ملل تاکنون تنها فراز و نشیب بسیار داشته و در مقابل به پیشرفت و نتیجه مشخصی نیز نرسیده است.

اما در مقابل ماه‌هاست که یک رشته مذاکرات نیز در آستانه، پایتخت قزاقستان، در جریان است که در مقایسه نتیجه بیشتری از آن حاصل شده است:‌ از جمله ایجاد مناطق «کاهش تنش» در چهار نقطه از خاک سوریه با همکاری روسیه، ترکیه و ایران.

اینترفکس به نقل از بیانیه روز شنبه می‌گوید: «دو رئیس جمهور، ترامپ و پوتین، اهمیت مناطق کاهش تنش را به عنوان گامی به سوی کاهش خشونت‌ها در سوریه، اجرای توافق‌های آتش‌بس، تسهیل کمک‌رسانی به مردم، و فراهم کردن شرایط برای راه حل سیاسی نهایی تایید کردند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «دو رئیس جمهور درباره اهمیت تلاش برای کاهش رنج و مشقت مردم سوریه گفت‌وگو کرده و از تمام اعضای سازمان ملل خواستند تا به کمک‌های خود برای برآوردن نیازهای بشردوستانه بیفزایند.»

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از «چهار مقام» در دولت آمریکا گزارش داده بود که دو کشور به توافق برای چگونگی حل مسئله جنگ داخلی سوریه «پس از شکست داعش» نزدیک شده‌اند.

بر اساس این گزارش، توافق مذکور، در صورت تأیید نهایی، پس از دیدار رؤسای جمهور آمریکا و روسیه در ویتنام رسماً اعلام می‌شود.

در همین زمینه کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ در حاشیه نشست در ویتنام، با همتای روس خود دیدار جداگانه نخواهد داشت.

در مقابل کرملین می‌گوید که چنین دیداری «به هر طریق» انجام خواهد شد.

آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود در دولت آمریکا می‌گوید که توافق روسیه و آمریکا در زمینه سوریه بر سه بخش متمرکز خواهد بود: «تقابل‌زدایی» میان ارتش‌های آمریکا و روسیه، کاهش خشونت‌ها در جنگ داخلی و تزریق انرژی تازه به گفت‌وگوهای صلح تحت نظر سازمان ملل.

روسیه به همراه ایران مهم ترین حامیان حکومت بشار اسد در سوریه هستند. روسیه با حضور نظامی خود در سوریه طی سال ها اخیر توانسته است موازنه نظامی در جنگ داخلی این کشور را به نفع حکومت بشار اسد تغییر دهد.

آمریکا نیز از نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی با محوریت کردها، حمایت می‌کند که توانسته اند بخش هایی از سوریه و به ویژه شهر رقه را تصرف کنند.

XS
SM
MD
LG