لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۶

ترامپ بار دیگر رسانه‌های اجتماعی را به اعمال سانسور متهم کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه دوم شهریورماه، رسانه‌های اجتماعی را به «خفه کردن صدای میلیونها انسان» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز ،وی بدون اینکه نام شرکت خاصی را ببرد، گفت که رسانه‌های اجتماعی با اعمال سانسور، صدای میلیون‌ها انسان را خاموش کرده‌اند.

رویترز می‌نویسد که با این حال شبکه فیسبوک، توییتر و آلفانت روز سه‌شنبه صدها حساب کاربری را که ادعا می‌شد وابسته به حکومت ایران بود حذف کرد. فیسبوک همچنین موج دوم مقابله با حساب‌های کاربری مرتبط با روسیه را آغاز کرده است.

گوگل نیز پنجشنبه اعلام کرد که شماری از کانال‌های یوتیوب و سایر حساب‌های کاربری را به دلیل «ارتباط مخفی» آنها با کارزار اطلاعات جعلی مرتبط با ایران مسدود کرده است.

برخی رسانه‌های دیگر، از جمله «سی‌ان‌بی‌سی» آمریکا نیز در پوشش سخنان آقای ترامپ به موضوع مسدود کردن حساب‌های کاربری اخیر مرتبط با ایران و روسیه در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرده‌اند.

برآورد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی است که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری دو سال قبل آمریکا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و انتشار اخبار جعلی سعی در اعمال نفوذ در نتیجه آرا را داشته است.

ترامپ گفت که غول‌های رسانه‌های اجتماعی میلیون‌ها نفر را ساکت می‌کنند. وی اظهار داشت: «ما نمی‌توانیم چنین کاری (سانسور) بکنیم، حتی اگر مجبور باشیم اخبار جعلی رسانه‌هایی مانند سی‌ان‌ان را که شمار مخاطبان آنها به شدت کاهش یافته، تحمل کنیم. مردم حق دارند که بدون سانسور تشخیص دهند چه خبری واقعی است و چه خبری دروغ.»

رویترز می‌نویسد که اظهارات ترامپ در حالی است که صنعت شبکه‌های اجتماعی به صورت فزاینده‌ای با تحقیقات کنگره آمریکا برای مقابله با تبلیغات خارجی مواجه شده است.

قرار است انتخابات میان دوره‌ای آمریکا نیز در ماه نوامبر برگزار شود.

اخیرا جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که راز او در شبکه‌ ای‌بی‌سی پخش شد، ایران را در کنار روسیه، چین و کره شمالی چهار کشوری معرفی کرد که در تلاش برای نفوذ در انتخابات آمریکا هستند.

رویترز می‌نویسد که موضع ترامپ اخیرا در مقابل شبکه‌های اجتماعی سخت‌تر شده است. وی دوشنبه هفته جاری در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود که خفه کردن صدای دیگران در سرویس‌های فیسبوک و توییتر «بسیار خطرناک» است.

ترامپ هفته گذشته نیز با حمله به رسانه‌های اجتماعی گفته بود که شرکت‌هایی با هویت نامشخص علیه جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران تبعیض اعمال می‌کنند. وی توضیحی درباره «هویت نامشخص» و نوع تبعیض نداد.

رویترز می‌نویسد که مقامات فیسبوک و توییتر برای اعلام موضع و پاسخ به سوالات این خبرگزاری در دسترس نبودند.

منابع: خبرگزاری رویترز، سی‌ان‌بی‌سی، رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG