لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۰

تماس تلفنی دونالد ترامپ با خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا


دونالد ترامپ و خوان گوایدو (عکس از آرشیو)

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه با خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا تلفنی صحبت کرد و بر حمایت خود از «مبارزه برای احیا دمکراسی» در ونزوئلا تاکيد کرد.

کاخ سفید گفت دونالد ترامپ و خوان گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا که برای برکناری دولت نیکلاس مادورو مبارزه می کند بر ادامه تماس دائم تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این تماس تلفنی پس از اقدام دادستانی ونزوئلا برای تشکیل پرونده علیه آقای گوایدو و احتمال بازداشت او صورت گرفت.

اقدام دستگاه قضایی ونزوئلا علیه خوان گوایدو، از جمله ممنوع الخروج شدن و مسدود کردن دارایی های او به تلافی تصمیم آمریکا برای تحریم شرکت نفت دولتی ونزوئلا صورت گرفت. این رویدادها مبارزه برای کنترل امور در ونزوئلا را تشدید کرده که عضو اوپک و صاحب یکی از بزرگترین ذخایر نفت در جهان است.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت دونالد ترامپ با خوان گوایدو «برای تبریک گفتن به خاطر اقدام شجاعانه او برای عهده داری مقام ریاست جمهوری و تاکید بر حمایت از مبارزه ونزوئلا برای احیا دمکراسی صحبت کرد.»

سخنگوی کاخ سفید در بخش دیگری از این بیانیه گفت آقای گوایدو از دونالد ترامپ به خاطر دفاع آمریکا از آزادی و بهروزی ونزوئلا تشکر کرد و به اهمیت تظاهرات برنامه ریزی شده در سراسر کشور علیه حکومت نیکلاس مادورو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اشاره کرد.

سارا سندرز افزود: «آنها در مورد حفظ تماس منظم و حمایت از حرکت ونزوئلا به سمت ثبات و بازسازی مناسبات دو جانبه بین آمریکا و ونزوئلا توافق کردند.»

رویترز می‌افزاید، نیکلاس مادورو پیشتر دونالد ترامپ را به صدور دستور ترور او متهم کرده است. او گفت دونالد ترامپ کلمبیا را مامور کرده تا او را بکشد.

دولت های آمریکا و کلمبیا این اتهام را قویا تکذیب کرده و مخالفان آقای مادورو می گویند او هرگاه در تنگنا قرار می گیرد چنین اتهام هایی را مطرح می کند.

اما در روزهای اخیر گمانه زنی ها در مورد اقدام نظامی علیه حکومت نیکلاس مادورو تقویت شد.

جان بولتن مشاور امنیت ملی آمريکا در دفترچه یادداشت خود عبارت « ۵ هزار نیرو به سوی کلمبیا» را نوشته بود و به گفته سفارت آمریکا در بوگوتا ژنرال مارک استمر فرمانده نیروهای آمریکا در آمریکای جنوبی نیز روز چهارشنبه به کلمبیا رفته است.

همزمان روز چهارشنبه روسیه، مهمترین حامی بین المللی حکومت ونزوئلا خواستار میانجی گری شد که نشانه ای از اختلاف نظر قدرت های جهانی در نحوه برخورد با بحران ونزوئلا است.

روسیه که همچون چین به دولت ونزوئلا میلیاردها دلار وام داده و در آن کشور سرمایه گذاری کرده است از خوان گوایدو خواست درخواست برگزاری انتخابات زودرس را کنار بگذارد و به جای آن میانجی گری برای حل بحران را بپذیرد.

اما با توجه به شکست میانجی گری های قبلی، از جمله مذاکراتی که با هدایت واتیکان انجام شده، مخالفان حکومت ونزوئلا به این سياست اعتماد ندارند و معتقدند نیکلاس مادورو از میانجی گری برای آرام کردن اعتراضات و خریدن زمان استفاده می کند.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG