لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۲۳

رویترز: ترکیه خرید نفت از ایران را متوقف کرده است


ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت (عکس از آرشیو).

یک مقام ارشد ترکیه روز چهارشنبه اول خرداد گفته است، با پایان یافتن معافیت از تحریم‌های نفتی و عدم تمدید این معافیت‌ها توسط آمریکا، آنکارا خرید نفت از ایران را از ماه مه متوقف کرده است.

این مقام ارشد ترکیه که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفته است: «الان ما هیچ نفتی از ایران وارد نمی‌کنیم.»

وی اضافه کرده است: ما یکی از هشت کشوری بودیم که از تحریم‌های نفتی (آمریکا) معاف شده بودیم. اکنون ما آماده‌ایم که از این تحریم‌ها پیروی کنیم.

این مقام ضمن اعلام مخالفت ترکیه با تحریم علیه ایران گفته است، ما به تحریم‌ها اعتقاد نداریم، اما به عنوان یک متحد استراتژیک،به تصمیم ایالات متحده احترام می‌گذاریم. انزوای ایران مفید نخواهد بود .

رویترز در همین زمینه روز دوشنبه به نقل از منابع صنعتی، ردیابی نفتکش‌ها و شرکت‌های مشاوره انرژی گزارش داده بود که در ماه میلادی جاری هیچ نفتکشی با محموله نفتی از ایران در بنادر ترکیه پهلو نگرفته است.

دولت آمریکا به دنبال خروج از توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران، برجام، تمامی تحریم های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. از ماه نوامبر (آبان) سال گذشته که آمریکا تحریم های نفتی خود را به اجرا گذاشت، واشینگتن به هشت کشور از جمله ترکیه، چین و هند معافیت شش ماهه‌ای داد تا واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

آمریکا از روز ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری معافیت نفتی برای مشتریان نفتی ایران را متوقف کرد. آمریکا می‌گوید، هدفش از لغو معافیت از تحریم‌ها، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

رویترز به نقل از منابع کشتیرانی می‌گوید، صادرات نفت خام ایران در ماه مه به ۵۰۰ هزاربشکه در روز کاهش یافته است. بخش عمده نفت خام ایران به کشورهای آسیایی صادر می شود، اما معلوم نیست که چه کسی خریدار این نفت و یا در کجا ذخیره می‌شود.

ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت که بعد از تحریم‌های آمریکا در آبان پارسال، این صادرات شدیدا افت کرد.

طبق این گزارش شرکت دولتی «توپراش» تنها مشتری نفت ایران در ترکیه‌ از دولت آمریکا خواسته بود معافیت از تحریم‌های نفتی علیه ایران را برای این شرکت تمدید کند، اما واشینگتن با این درخواست موافقت نکرد.

مقامات جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات مقام های آمریکایی می‌گویند، توقف کامل صادرات نفت ایران «توهم آمریکا» است و هرگز محقق نخواهد شد. ایران طی ماههای گذشته نیز مقداری از نفت خود را بصورت قاچاق وارد بازار کرده است.

اخیرا روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد آمریکا کسانی را در سنگاپور، مالزی و هند مستقر کرده است که مراقب دور زدن احتمالی تحریم‌ها علیه ایران باشند. همچنین شبکه مالی آمریکا تمرکز بر فعالیت‌های مالی در سنگاپور، مالزی، امارات و ارمنستان افزایش خواهد یافت.

با استفاده از گزارش رویترز، خ

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG