لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۳۵

اردوغان از توافق ترکیه و آمریکا در مورد حفاظت از فرودگاه کابل خبر داد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز جمعه ۱۸ تیر گفت واشینگتن و آنکارا در مورد «ابعاد» و نحوه حفاظت از فرودگاه کابل توسط نیروهای ترکیه پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به توافق رسیده‌اند.

دولت ترکیه مسئولیت حفاظت از این فرودگاه پس از خروج نیروهای آمریکایی در پایان ماه اوت را پذیرفته است و این نشانه‌ای از بهبود مناسبات بین واشینگتن و آنکارا است.

آقای اردوغان گفت این موضوع روز پنجشنبه بین وزارت دفاع آمریکا و وزارت دفاع ترکیه مورد بحث قرار گرفته و افزود: «در جریان گفت‌وگو با آمریکا و ناتو ابعاد این ماموریت بررسی و آنچه که ما می‌پذیریم و نمی‌پذیریم مشخص شد.»

روسای جمهوری ترکیه و آمریکا در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در ماه ژوئن در بروکسل مذاکره کردند.

پس از گفت‌وگوی سران دو کشور، آمریکا «تعهد» ترکیه به ایفای نقش اصلی در تامین امنیت فرودگاه بین الملی حامد کرزای در شهر کابل را ستايش کرد.

جزییات این توافق و نقش نیروهای ترکیه در تضمین امنیت فرودگاه کابل در جریان سفر یک هئیت آمریکایی به آنکارا و گفت‌وگوهای تلفنی وزرای دفاع دو کشور مشخص شد.

فرودگاه کابل محل اصلی خروج دیپلمات‌ها و کارکنان غربی نهادهای امدادگر در افغانستان است.

ناتو و آمریکا نگرانند که پس از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان شهر کابل و فرودگاه آن به تصرف نیروهای طالبان درآید و به همین دلیل ناتو تلاش می‌کرد که برای حفاظت از این فرودگاه یک راه‌حل سریع پیدا کند.

از زمان سرنگونی حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ ترکیه در ماموریت‌های ناتو در افغانستان نقش فعالی ایفاد کرده و صدها نفر از نظامیان آن کشور در افغانستان مستقر بوده‌اند.

جو بایدن روز پنجشنبه اعلام کرد که ماموریت نظامیان آمریکایی در افغانستان روز ۳۱ اوت، حدود ۲۰ سال پس از شروع این ماموریت به پایان خواهد رسید. رییس جمهور آمریکا افزود که سقوط افغانستان به دست طالبان «اجتناب‌ناپذیر» نیست.

اما چند ساعت پس از سخنرانی جو بایدن، نیروهای طالبان اسلام قلعه، مهم‌ترین گذرگاه مرزی با ایران را تصرف و ادعا کردند که ۸۵ درصد از خاک افغانستان را در کنترل دارند.

پیشنهاد رییس جمهور ترکیه برای تضمین امنیت فرودگاه کابل اقدام مهمی برای بهبود مناسبات آنکارا و واشینگتن تلقی می‌شود که از سال ۲۰۱۶ به دلایل گوناگون تیره شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر.س.ن
XS
SM
MD
LG