لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۲

لغو سفر هیأت وزارت دادگستری ترکیه به آمریکا


بخش صدور روادید سفارت آمریکا در آنکارا

وزارت دادگستری ترکیه روز سه شنبه دوم آبان اعلام کرده است که سفر یک هیات این وزارتخانه به آمریکا لغو شد است. این در حالی است که پیشتر رسانه های ترکیه از جمله شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان ترک» گزارش داده بودند که آمریکا از صدور روادید برای این هیأت خودداری کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت دادگستری ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده است: به دلیل بحران اخیر بر سر صدور روادید بین آنکارا و واشینگتن، سفر (این هیات) لغو شده است.

وزارت دادگستری ترکیه همچنین اعلام کرده است که برای سفر این هیات اصلا تقاضای روادید نشده بود.

وزارت دادگستری همچنین اعلام کرده است این هیات به دعوت مقام های آمریکا قرار بود بین ۲۹ اکتبر تا چهارم نوامبر برای مطالعه نظام قضایی آمریکا به این کشور سفر کند.

روزنامه «صباح» چاپ ترکیه نیز نوشته بود که این هیات قرار بود به بررسی نظام کیفری در آمریکا بپردازد و از زندان های این کشور دیدار کند.

به دنبال بازداشت یک کارمند محلی کنسولگری آمریکا در استانبول، سفارت ایالات متحده در آنکارا در واکنش به این رخداد، صدور روادید غیرمهاجرتی را برای شهروندان ترک به حال تعلیق در آورد. ترکیه نیز در مقابل صدور هرگونه روادید برای شهروندان آمریکایی را متوقف کرد.

بنا بر گزارش‌ها دادستانی ترکیه کارمند بازداشت‌شده را متهم به «جاسوسی» و رابطه با فتح‌الله گولن کرده‌است. آنکارا، گولن را عامل اصلی کودتای نافرجام سال گذشته معرفی می‌کند و جنبش برآمده از تفکرات او را یک «گروه تروریستی» می‌داند.

فتح‌الله گولن ساکن آمریکا است و تلاش‌های ترکیه برای استرداد او نتیجه‌ای نداشته است. این در حالی که فتح الله گولن هرگونه رابطه با کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه را رد کرده‌است.

رابطه آمریکا و ترکیه به دنبال کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ پر تنش بوده است و با به حالت تعلیق در آمدن صدور ویزا برای شهروندان دو کشور، اختلافات آنکارا و واشینگتن وارد مرحله تازه ای شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، نیز پیشتر گفته بود، سفیر فعلی در آنکارا را «دیگر به رسمیت نمی‌شناسد». او همچنین افزوده بود، اگر تعلیق صدور روادید برای شهروندان ترکیه، از طرف سران دولت آمریکا گرفته شده، در آن صورت آنکارا دیگر هیچ دلیلی برای مذاکره با ایالات متحده ندارد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که کاخ سفید در جریان رخدادها قرار دارد و واشینگتن از سفیر خود در آنکارا حمایت می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG