لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۰

دستگیری مظنونان به همکاری با گروه داعش در ترکیه شدت یافت


میدان تقسیم، استانبول

دولت ترکیه روز یکشنبه و در آستانه تحویل سال نوی میلادی و سالگرد حمله به کلوپ شبانه‌ای که ۳۹ کشته در پی داشت، دستگیری مظنونان به همکاری با گروه حکومت اسلامی و اسلامگرایان افراطی را افزایش داد.

دقایقی پس از آغاز سال ۲۰۱۷ و در استانبول، یک مرد مسلح ازبک‌تبار که از اعضای گروه حکومت اسلامی معرفی شده، وارد کلوپ «رینا» شد و حاضران که بیشتر آن‌ها گردشگران خارجی بودند را به گلوله بست.

ترکیه در سال ۲۰۱۷ شاهد حمله جدی نبوده و مأموران امنیتی تدابیر خود را افزایش داده اند تا مراسم سال نوی ۲۰۱۸ شاهد حمله دیگری نباشد.

در اقدامات پیشگیرانه در روز یکشنبه، مأموران امنیتی ترکیه ۲۰ مظنون همکاری با گروه حکومت اسلامی را در استانبول بازداشت کردند. ۱۵ تن از دستگیرشدگان شهروندان خارجی هستند که گفته شده برای مدتی در سوریه یا عراق ساکن بوده اند.

همچنین پنج مظنون دیگر، سه شهروند سوریه، یک عراقی و یک چچنی، در آنکارا دستگیر شدند.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند دستگیری‌های بیشتری در روزهای گذشته انجام شده است. نزدیک به ۲۰۰ مظنون جهادگرا و افراطگرایی اسلامی، از جمله ۷۵ مظنون در استانبول و آنکارا، در روز جمعه و به ظن طراحی برای حمله در مراسم سال نوی میلادی بازداشت شدند.

برخی گزارش‌ها حاکی است دولت ترکیه دقت و تمرکز ویژه‌ای روی مبارزان گروه حکومت اسلامی دارد که از شهر رقه در سوریه گریخته‌اند. شهر رقه توسط مبارزان کرد از دست داعش آزاد شد و گفته شده خیلی از نیروهای داعش به ترکیه بازگشته‌اند.

همچنین گزارش شده حدود ۳۷ هزار نیروی پلیس برای حفظ امنیت راهی استانبول شده‌اند. این آمار، دو برابر تعدادی است که سال گذشته در استانبول حاضر شده بود. همچنین چهار هزار نیروی ژاندارمری و گارد ساحلی هم در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.

در همین حال، مقام‌های رسمی اجازه نداده‌اند در مکان‌های پرتردد مانند میدان تقسیم در استانبول یا بشیکتاش یا مرکز خرید سیسلی، مراسم جشن سال نوی میلادی برگزار شود.

گزارش شده که نیروی امنیتی تحت پوشش فروشندگان بلیت لاتاری یا دستفروش‌هایی که فندوق بو داده می‌فروشند، به میدان تقسیم استانبول رفته‌اند تا امنیت آن را تضمین کنند.

در برخی از کشتی‌های گردشگری در استانبول، بازرسی بدنی از مسافران انجام می‌شود و هرگونه انتقال مقادیر سنگین کالاهای اساسی به مرکز شهر استانبول در فاصله میان یکشنبه صبح تا دوشنبه صبح، ممنوع شده است.

در شهر آنکارا هم تدابیر امنیتی تشدید شده و ۹ هزار و ۷۰۰ نیروی پلیس در پایتخت ترکیه مستقر شده اند.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رویترز، آناتولی؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG