لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۷

افزایش شمار قربانیان توفان بزرگ در فیلیپین


توفان سهمگین در فیلیپین تا این لحظه دستکم ۲۸ کشته برجای گذاشته و هزاران نفر را از خانه‌شان رانده است. این توفان روز شنبه از شمال فیلیپین گذشت و به سمت هنگ‌کنگ حرکت کرد.

ابر توفان منگوت ساعت یک و چهل دقیقه بامداد روز شنبه٬ ۲۴ شهریور٬ به وقت محلی با سرعت حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت جزیره لوزون را هدف قرار داد. لوزون بزرگ‌ترین جزیره فیلیپین است و ۱۰۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

وسعت این توفان ۸۸۵ کیلومتر گزارش شده و خبرگزاری رویترز می‌گوید سرعت آن در مواقعی به ۳۰۵ کیلومتر در ساعت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز روز شنبه دو امدادگر زمانی که مشغول کمک‌رسانی بودند در ناحیه کوهستانی کودردیلِرا در لوزون در اثر رانش زمین کشته شدند و پلیس نیز گزارش کرده که یک جسد را در رودخانه‌ای در مانیل٬ پایتخت فیلیپین٬ یافته است.

مائوریسیو دوموگان٬ شهردار باگیو٬ شهری در لوزون٬ نیز گفته است که سه تن در اثر رانش زمین کشته و شش تن دیگر مفقود شده‌اند.

مقامات فیلیپین هنوز فرصت آن را نیافته‌اند تا میزان خسارات ناشی از این توفان را ارزیابی کنند٬ اما به نظر می‌رسد که خرابی‌های این توفان به بزرگی آن‌چه توفان «هایان»، پنج سال پیش به بار آورد، نباشد. توفان هایان که سال ۲۰۱۳ فیلیپین را درنوردید٬ دستکم ۱۰ هزار کشته در این کشور برجای گذاشت.

سازمان هواشناسی فیلیپین اعلام کرده است که در حال حاضر از شدت این توفان کاسته شده است. این سازمان اما در خصوص بارش‌های سنگین٬ امکان جاری شدن سیل و رانش زمین در لوزون هشدار داده است.

در اثر این توفان حدود ۱۰۵ هزار نفر در فیلیپین در پناهگاه‌ها ساکن شده‌اند.

این توفان پس از عبور از شمال فیلیپین٬ بعد از ظهر شنبه به سمت تایوان، هنگ کنگ و جنوب چین حرکت کرده است.

به گفته رویترز پیش بینی می‌شود این توفان روز یکشنبه با سرعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت به هنگ کنگ برسد.

تا این لحظه صدها پرواز هنگ کنگ به خاطر این توفان لغو شده است. همچنین قرار است روز یکشنبه تمام پروازهای این ناحیه لغو شود.

با استفاده از روزنامه نیویورک تایمز و خبرگزاری رویترز/ د.آ
XS
SM
MD
LG