لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۲۳

خبرخوان

دیپلمات رومانیایی جانشین موقت آمانو در آژانس اتمی شد

کورنل فِروتسا، دیپلمات رومانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

کورنل فِروتسا، دیپلمات رومانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جایگزین موقت یوکیا آمانو به‌عنوان دبیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی روز پنج‌شنبه اعلام کرد تا زمانی که اعضای شورای حکام در مجمع عمومی برای جانشینی دائمی آمانو تصمیم بگیرند، فروتسا مسئولیت‌های وی را عهده‌دار خواهد شد.

نامزدهای مدیرکلی باید اکثریت آرای اعضای شورای حکام را به‌دست آوردند و سپس در مجمع عمومی آژانس که در پایان تابستان هر سال برگزار می‌شود مورد تأیید قرار گیرد.

اعضای این شورا پنجشنبه سوم مرداد در وین تشکیل جلسه دادند.

آقای آمانو، دیپلمات ۷۲ ساله ژاپنی، پس از یک دهه هدایت آژانس، در روز ۲۷ تیر در پی بیماری درگذشت و خبر درگذشت او روز ۳۱ تیر به صورت عمومی اعلام شد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ترامپ: «شکوفایی بی‌سابقه» در اقتصاد آمریکا

دونالد ترامپ برای شرکت در مجمع داووس به سوئیس سفر کرده است

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، در سخنرانی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، معروف به مجمع داووس، در سوئیس اعلام کرد اقتصاد آمریکا به «شکوفایی بی‌سابقه‌ای» رسیده است.

وی روز سه‌شنبه، اول بهمن‌ماه، گفت در دوران ریاست جمهوری‌اش، هفت میلیون شغل جدید ایجاد شده است: «در دولت قبلی (به ریاست باراک اوباما) ما ۶۰ هزار واحد تولیدی را از دست دادیم، اما در دولت کنونی ۱۲ هزار واحد تولیدی در آمریکا وارد عرصه شدند.»

وی همچنین به توافقات تجاری آمریکا با چین، کانادا و مکزیک اشاره کرده و گفت که «این توافقات مدلی برای قرن ۲۱ هستند».

آمریکا اختلاف تجاری چشمگیری با این کشورها، خصوصا چین داشت و توافقاتی برای افزایش صادرات آمریکا به این کشورها امضا شده است.

وی گفت بیکاری و وضعیت مردم آمریکا بهتر شده است.

نرخ بیکاری در دوران ریاست جمهوری ترامپ از ۵ درصد به ۳.۶ درصد کاهش یافته است.

با این حال، بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری دو درصد خواهد بود که نسبت به پارسال سه دهم درصد و نسبت به سال قبل آن ۹ دهم درصد کاهش خواهد یافت و انتظار می‌رود رشد اقتصادی کشور در سال آینده تنها ۱.۷ درصد باشد.

مرتضی امیری جرقویه، فعال سیاسی در اصفهان، بازداشت شد

مرتضی امیری جرقویه، فعال سیاسی منتقد حکومت ایران، در شهر اصفهان بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، آقای امیری جرقویه روز چهارشنبه، ۲۵ دی‌ماه، در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که او در روزهای اخیر نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود.

این فعال سیاسی که جانباز جنگ ایران و عراق، بازنشسته‌ آموزش و پرورش و از سخنوران حامی آیت‌الله منتظری است، پیش از این هم چند بار بازداشت شده بود.

گلایه کتایون ریاحی از عدم تمدید مجوز بنیاد نیکوکاری‌

کتایون ریاحی

کتایون ریاحی، بازیگری که ده سال است بازیگری را کنار گذاشته و یک بنیاد نیکوکاری را برای کمک به کودکان ناشنوا اداره می‌کند، از تمدید نشدن مجوز این بنیاد در چهار سال گذشته خبر داد و نسبت به عواقب آن برای کودکان ناشنوای نیازمند هشدار داد.

کتایون ریاحی در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق که روز سه‌شنبه، اول بهمن، منتشر شده، گفته است فعالیت بنیاد «کمک» در زمینه کاشت حلزونی گوش برای کودکان مناطق محروم «بدون هیچ‌گونه کمک دولتی» است و بنیاد او از سال ۹۲ تاکنون ۳۳۹ کودک نیازمند را از ناشنوایی نجات داده‌ است.

به‌گفته خانم ریاحی، زمان طلایی کاشت حلزونی برای کودکان ناشنوا تا چهار سال است، اما از چهار سال که بگذرد، شش میلیون تومان هزینه کاشت تبدیل به ۶۰ میلیون تومان می‌شود.

این بازیگر درباره دلیل تمدید نشدن مجوز بنیاد «کمک» در سازمان بهزیستی و وزارت کشور، با بیان این‌که دلیلش را نمی‌داند، گفت: «من برای مدیر جدید بهزیستی پیام دادم به بنیاد بیاید، با این هدف که ببیند در این محیط ۴۰ متری چه کارهای بزرگی انجام می‌شود، ولی نیامد و گفت به دفترش بروم.»

با این حال او اضافه کرد که کار حمایت از کودکان ناشنوا در مناطق محروم را در این چهار سال نیز بدون تعطیلی ادامه داده‌اند.

کتایون ریاحی از بازیگران سرشناس و تحسین‌شده است که در خرداد ۱۳۸۸ اعلام کرد از بازیگری در سینما و تلویزیون کناره می‌گیرد تا به کارهای دیگری بپردازد.

مجلس اخذ مالیات از سفرهای خارجی را تصویب کرد

نمایندگان مجلس ایران روز سه‌شنبه، اول بهمن، تصویب کردند که بابت خروج هر مسافر ایرانی از کشور «وجوهی به عنوان مالیات» دریافت شود.

مبلغ دقیق مالیات سفرهای خارجی هنوز تعیین نشده، ولی این مالیات با عوارض خروج متفاوت است.

نمایندگان مجلس دانشجویان، دیپلمات‌ها، بیماران، ایرانیان شاغل در خارج و کسانی را که برای زیارت به عراق می‌روند از این مالیات معاف کرده‌اند.

در لایحه بودجه سال ۹۹، عوارض خروج از کشور برای سفر اول، ۲۶۴ هزار تومان تعیین شده است. این مبلغ در عوارض خروج از کشور برای سفرهای دوم به میزان ۵۰ درصد (۳۹۶ هزار تومان) و سفر سوم و بیشتر صد درصد (۵۲۸ هزار تومان) افزایش می‌یابد.

ادعای «نادرست» چهره تندرو درباره مسعود کیمیایی در پی انصراف او از جشنواره فجر

در ادامه واکنش‌های تهدیدآمیز به موضوع تحریم جشنواره‌های فجر از سوی برخی هنرمندان، حسن عباسی، از فرماندهان سابق سپاه و چهره اصولگرای تندرو، با حمله به مسعود کیمیایی گفت: «ما به امثال تو در این مملکت شرایط را دادیم که توانستی جلو بیایی.»

حسن عباسی در انتقاد از مسعود کیمیایی که اعلام کرده به احترام کشته‌شدگان حادثه سرنگونی هواپیمای مسافری توسط سپاه راضی به شرکت در جشنواره فیلم فجر نیست، همچنین مدعی شد: «نظام تا الان هم گذاشته فیلم بسازی و در آن جشنواره‌ای که من رئیس تیم داوری جشنواره فجر بودم، فیلم جناب‌عالی را آوردم بالا.»

اشاره حسن عباسی به فیلم «جرم» مسعود کیمیایی است که در بیست‌ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۹ سیمرغ بهترین فیلم را از آن خود کرد.

با این حال آقای عباسی در آن دوره، در کنار جهانگیر الماسی، مجید انتظامی، ابوالقاسم طالبی، جابر قاسمعلی و علی معلم، فقط یکی از داوران بود و اساساً سِمتی با عنوان «رئیس تیم داوری» وجود نداشت.

این ادعای حسن عباسی با واکنش جابر قاسمعلی مواجه شد که در روزنامه شرق ضمن یادداشتی، علاوه‌ بر رد ادعای او، نوشت که علی معلم در جلسه داوران پیشنهاد داد برای «اعتبار بخشیدن به جشنواره» جایزه بهترین فیلم به «جرم» مسعود کیمیایی داده شود و سایر داوران هم پیشنهاد او را پذیرفتند.

در دوره بیست‌و نهم جشنواره فیلم فجر، سیمرغ‌های بهترین کارگردانی، فیلمنامه، صدابرداری و فیلمبرداری به فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی داده شد و سیمرغ‌های بهترین فیلم، بازیگر نقش دوم مرد، موسیقی، صداگذاری و طراحی صحنه و لباس به فیلم «جرم» مسعود کیمیایی رسید.

مسعود کیمیایی در واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافری توسط سپاه، روز ۲۲ دی، با انتشار ویدئویی گفته بود: «مردم روزگار سختی را می‌گذرانند. روزی نیست که خبرهای بد نشنویم. دلم نمی‌خواهد فیلمم در جشنواره نشان داده بشود.»

تهیه‌کننده فیلم تازه مسعود کیمیایی با عنوان «خون شد» جواد نوروزبیگی است و اعلام انصراف آقای کیمیایی فقط شامل «نویسندگی و کارگردانی» است که مسئولیتش با او بوده است.

حسن عباسی که از او با عنوان رئیس «مرکز بررسی‌های دکترینال» نام برده می‌شود، تاکنون چند بار در پی شکایت دولت یا برخی وزیران بازداشت و محکوم شده، اما در زندان نمانده است. آخرین مورد در مرداد سال جاری رخ داد که در پی شکایت وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چند روز آزاد شد.

فدراسیون فوتبال ایران به دادگاه حکمیت ورزش شکایت می‌کند

در ادامه اعتراض مقام‌های جمهوری اسلامی به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که قصد دارد از این نهاد به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاکی اصلی چهار باشگاه پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهر خودرو هستند، ولی فدارسیون فوتبال شکایت آنها را پیگیری خواهد کرد.

مهدی‌ علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش ایران، گفته است هدف از شکایت این است که «دستور موقت رفع محرومیت» بگیریم.

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که در فصل جدید از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، مسابقاتی را که تیم‌های ایرانی میزبان آن هستند در ایران برگزار نخواهد کرد.

به گفته آقای علی‌نژاد، کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای که ارسال کرده از تظاهرات در ایران، تغییر خطوط پروازی، هشدارهای مربوط به سفر نکردن به ایران و عدم امنیت در ایران به عنوان دلایل محرومیت ایران از میزبانی فوتبال نام برده است.

معاون وزیر ورزش ایران این دلایل را از سوی یک نهاد ورزشی درست ندانسته و گفته «یک جریان سیاسی وجود دارد».

کره جنوبی تائید کرد به‌طور مستقل به اطراف تنگه هرمز نیرو می‌فرستد

نشان نیروی دریایی محافظتی کره جنوبی، یگان «چانگ‌هه»

وزارت دفاع کره جنوبی روز اول بهمن ماه به‌طور رسمی تائید کرد که عملیات مقابله با دزدان دریایی را که در حال حاضر در سواحل آفریقا جریان دارد، به مناطقی در اطراف تنگه هرمز گسترش خواهد داد.

آمریکا از متحدان خود خواسته بود به ائتلاف دریایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و دریای عمان بپیوندند. مقام‌های آمریکایی در این مورد با هر دو متحد واشینگتن در شرق آسیا، یعنی ژاپن و کره جنوبی، نیز وارد رایزنی شده بودند.

پس از آن‌که توکیو اعلام کرد به‌طور مستقل به اطراف تنگه هرمز نیرو خواهد فرستاد، سئول نیز اکنون تصمیم خود را اعلام کرده و می‌گوید عملیات مقابله با دزدان دریایی را گسترش خواهد داد.

وزارت دفاع کره جنوبی تاکید کرده نیروهای آن کشور وارد ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا نخواهند شد، بلکه به‌طور مستقل در منطقه حضور خواهند داشت.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، می‌گوید در پی افزایش تنش‌ها بین آمریکا و ایران، ایالات متحده از سئول خواسته بود به این ائتلاف دریایی بپیوندد؛ کره جنوبی نیز گفته بود در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.

وزارت دفاع کره جنوبی گفته «با در نظر گرفتن شرایط فعلی در خاورمیانه، دولت تصمیم گرفت تا در جهت حفاظت از شهروندان و آزادی کشتی‌رانی، به طور موقت ماموریت یگان «چانگ‌هه» را گسترش دهد.»

سئول در عمل ماموریت شناور جنگی که در حال حاضر برای مقابله با دزدی دریایی در خلیج عدن دارد را تا تنگه هرمز که چندان دور نیست، گسترش داده است.

بخش اصلی نفت کره جنوبی از تنگه هرمز می‌گذرد تا به این کشور برسد و عربستان اصلی‌ترین صادرکننده نفت به این کشور است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به تصمیم کره جنوبی واکنش نشان نداده‌اند، اما روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد اخبار منتشر شده گفته بود «دولت کره جنوبی به ما اطلاع داد که بخشی از ناوگانش در منطقه عدن را می‌خواهد به صورت مستقل از ائتلافی که آمریکا به دنبال ایجاد آن است به منطقه بیاورد».

خبرگزاری ایسنا از عباس موسوی نقل کرده بود «ما به آنها اعلام کردیم که این اقدام را غیر قابل قبول می‌دانیم و آن را همسویی با ماجراجویی آمریکا قلمداد می‌کنیم».

اصابت سه راکت به منطقه سبز بغداد

منطقه سبز بغداد

یک مقام امنیتی عراقی گفته است که بامداد سه‌شنبه، اول بهمن، سه موشک کاتیوشا به منطقه سبز امنیتی بغداد و نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژیر هشدار حمله راكتي در منطقه سبز به صدا درآمده است.

آمریکا پیش از این گروه های شیعه مورد حمایت ایران را به دست داشتن در حملات مشابه متهم کرده است، اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته است.

ایران تابعیت دوگانه را برای جان باختگان هواپیمای سرنگون شده به رسمیت نمی‌شناسد

در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی شماری از شهروندان دو تابعیتی جان خود را از دست دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفته است که جمهوری اسلامی تابعیت دوگانه را برای جان‌باختگان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی به رسمیت نمی‌شناسد.

عباس موسوی در کنفرانس خبری خود در خصوص اقدامات انجام شده درباره هواپیما سرنگون شده اوکراینی گفته است که «اکثریت قریب به اتفاق این جان‌باختگان ایرانی بودند.»

در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی که مقامات ایران بعد از سه روز پنهانکاری، سرانجام پذیرفتند پدافند موشکی سپاه پاسداران عامل آن بوده، شماری از شهروندان دو تابعیتی جان خود را از دست دادند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی، و نیز تعدادی شهروند افغانستان، سوئد و بریتانیایی بود که همه آنها کشته شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه گفته است:« دولت و ملت ایران از این بابت متأسف است، ما پیگیر مسائلی هستیم که به خانواده های جانباختگان ایرانی مربوط است.»

وی همچنین تصریح کرده است:«در دیدار با وزیر خارجه کانادا اعلام کردیم که ما اینها را اتباع خود می دانیم و تابعیت دوگانه را نمی پذیریم، عزادار اصلی خود ما هستیم و البته عزادار اتباع خارجی هم هستیم.»

کشورهای درگیر سقوط این هواپیما خواستار قبول کامل مسئولیت این حادثه توسط ایران، تحویل اجساد قربانیان، اجرای عدالت در رابطه با عاملان سقوط هواپیما و پرداخت غرامت هستند.

چین پلاستیک یک‌بار مصرف را ممنوع می‌کند

دولت چین تصمیم به منع تولید پلاستیک یک‌بار مصرف گرفته و این تصمیم از نیمه دهه جاری میلادی به اجرا گذاشته خواهد شد.

استفاده از پلاستیک به یک بحران خطرناک در جهان تبدیل شده است. بر اساس آمارهای بین‌المللی، سالانه ۸ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها رها می‌شود که نه تنها محیط زیست و جانداران دریایی را تهدید می‌کند، بلکه این پلاستیک‌ها در محصولات غذایی دریایی نیز وارد شده و امنیت تغذیه انسانی را تحت شعاع قرار می‌دهد.

چین ۲۹ درصد از کل پلاستیک جهان را تولید می‌کند و صدرنشین صنعت تولید پلاستیک است.

بر اساس تصمیم دولت چین، منع مصرف پلاستیک یک‌بار مصرف در بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ از پایان سال جاری اجرایی می‌شود و دامنه این محدودیت تا دو سال آینده به روستاها و در نیمه دهه جاری به کل کشور خواهد رسید.

منع استفاده از پلاستیک یکبار مصرف برای اقتصاد چین نیز سودمند است.

این کشور در سال گذشته میلادی ۳۳ میلیون تن پلی‌اتیلن که از مواد خام اصلی تولید پلاستیک است، مصرف کرده که بخش اعظم آن واردات از کشورهای خاورمیانه و آسیایی بوده است.

صندوق بین‌المللی پول: بهبود نسبی اقتصاد جهانی زیر تیغ تنش‌های ایران و آمریکا

صندوق بین‌المللی پول طی گزارشی که دوشنبه ۳۰ دی‌ماه منتشر کرده، می‌گوید انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهانی از ۲.۹ درصد در سال گذشته به ۳.۳ درصد در سال جاری و ۳.۴ درصد در سال آینده میلادی برسد، اما برخی تهدیدها مانند افزایش «چشمگیر» تنش‌ها میان ایران و آمریکا می‌تواند بر رشد اقتصاد جهانی سایه بیندازد.

این گزارش مشخصا به اخلال در حمل و نقل نفت از خلیج فارس در پی جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا اشاره کرده و موضوعات دیگری مانند افزایش اعتراضات مردمی در برخی کشورها مانند عراق و لبنان را نیز تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان دانسته است.

بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، قرار است بعد از افت ۴.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۸ و افت ۹.۵ درصدی آن در سال گذشته، رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی صفر درصد باشد و در سال‌های پیش‌رو نیز مثبت یک درصد در هر سال.

این گزارش می‌گویئ که رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته، بر خلاف کشورهای در حال توسعه، چندان چشمگیر نخواهد بود. برای سال جاری انتظار می‌رود اقتصاد کشورهای پیشرفته تنها ۱.۶ درصد افزایش یابد که یک دهم درصد کمتر از پارسال است، در حالی که این رقم برای کشورهای در حال توسعه ۴.۴ درصد و برای خاورمیانه ۲.۸ درصد خواهد بود.

پزشکی قانونی تهران: هنوز هویت ۷ مسافر هواپیمای اوکراینی شناسایی نشده است

تصویری از حضور نیروهای امدادی در محل سقوط هواپیما

مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران روز دوشنبه گفت که هنوز هویت ۷ نفر از مسافران حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی شناسایی نشده‌ا است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او گفته است برای شناسایی این اجساد منتظر ارسال پروفایل دی‌‌ان‌‌ای از سایر کشورها هستند.

آقای فروزش همچنین مدعی شده که کارشناسان پزشکی قانونی سایر کشورها از سرعت عمل پزشکی قانونی ایران «تعجب» کرد‌ه‌اند.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران، در جریان شناسایی هویت مسافران «هزار و ۱۰۰ نمونه و قطعه بدن» شناسایی شد و کنار هم قرار گرفت.

در جریان سرنگونی هواپیمای مسافربری با شلیک موشک سپاه پاسداران، ۱۷۶ مسافر و کادر پروازی جان خود را از دست دادند.

تعداد کشته‌های حمله موشکی در یمن به ۱۱۶ نفر رسید

در این تصویر از سال ۲۰۱۵ یکی از نیروهای مسلح هوادار دولت هادی در بلندی‌های مارب دیده می‌شود

تعداد کشته‌های حمله موشکی به یک مسجد به ۱۱۶ نفر رسیده است. این مسجد در یک مرکز آموزشی در شهر مارب یمن واقع شده بود و نیروهای وفادار به رئيس‌جمهور یمن در آن حضور داشتند. تعداد زخمی‌های این حمله موشکی نیز تاکنون ۱۴۷ نفر اعلام شده است.

وزارت خارجه عربستان این حمله را «تروریستی» خوانده است و گفته است این حمله کار «شبه‌نظامیان حوثی» بوده است. عربستان می‌گوید این حمله راه رسیدن به «راه‌حل سیاسی» را تضعیف می‌کند.

شبه‌نظامیان حوثی که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند، تاکنون مسئولیت این حمله را قبول نکرده‌اند.

پیشتر سازمان ملل نیز این حمله موشکی را محکوم کرده بود. سازمان ملل در تلاش است که روند گفت‌وگوهای سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن را احیا کند، و همزمان عربستان سعودی نیز از اواخر تابستان امسال، با هدف کاهش تنش‌ها، گفت‌وگوهایی غیر رسمی با حوثی‌ها برگزار کرده است.

میلیاردرها برابر با ۶۰ درصد جمعیت جهان ثروت دارند

مؤسسه آکسفام طی گزارش جدیدی از وضعیت مالی ثروتمندان جهان نوشته است دو هزار و ۱۵۳ میلیاردر جهان در مجموع برابر کل دارایی ۴٫۶ میلیارد نفر (۶۰ درصد جمعیت جهان) ثروت دارند.

آکسفام که در سال ۱۹۴۲ با هدف کمک به ریشه‌کنی فقر، بی‌عدالتی و گرسنگی تأسیس شده‌است، طی گزارشی که دوشنبه در سایت رسمی خود منتشر کرده است، می‌گوید شمار میلیاردرهای جهان طی یک دهه گذشته دو برابر شده و نابرابری اقتصادی در جهان در حال گسترش است و دولت‌های کمی هستند که برای کم کردن شکاف ثروتمدان و فقیران جامعه متعهد باشند.

این گزارش نشان می‌دهد که چگونه حتی کشورهای پیشرفته با «بحران» نابرابری مالی مواجه هستند و ثروتمندان جامعه با کمک گرفتن از نیروهای مردم عادی، به‌ویژه زنان به سرعت ثروت خود را افزایش می‌دهند.

این گزارش می‌افزاید ۲۲ ثروتمند بزرگ جهان به اندازه کل زنان آفریقا ثروت دارند: طی سال گذشته زنان و دختران، ۱۲٫۵ میلیارد ساعت کار بدون مزد کرده‌اند که ارزش اقتصادی آن ۱۰٫۸ تریلیون دلار است.

آکسفام در آستانه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد -موسوم به نشست داووس- در سوئیس این گزارش را منتشر کرده و هشدار داده‌است که یک درصد ثروتمندترین مردم برابر ۶٫۹ میلیارد جمعیت جهان ثروت دارند که اگر تنها ۰٫۵ درصد مالیات بر ثروت این افراد را برای یک دهه افزایش دهیم، منابع مالی برای ایجاد ۱۱۷ میلیون شغل جدید برای بیکاران فراهم می‌شود.

مرکز آمار ایران: قیمت مواد خوراکی به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته است

مرکز آمار ایران گزارش داده است که متوسط افزایش قیمت گروه خوراکی‌ها در آذر ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش، در میان اقلام مختلف خوراکی، گروه سبزیجات و حبوبات نسبت به آذر پارسال حدود ۴۸ درصد گران شده‌اند که بالاترین افزایش قیمت میان خوراکی‌ها محسوب می‌شود.

گروه گوشت قرمز و سفید (ماکیان) ۳۲ درصد و نان و غلات تا ۳۰ درصد گران شده است. یکی دیگر از گروه‌های خوراکی اساسی که افزایش قیمت قابل توجهی داشته گروه لبنیات و تخم مرغ است که حدود ۲۵ درصد نسبت به پارسال گرا‌ن‌تر شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG